Jak se zbavit prašnosti a odpadu ve dřevovýrobě?

Zpracováním výchozího dřevěného materiálu se nejčastěji zabývají pily, které produkují stavební a truhlářské řezivo, podlahové palubovky, vyrábějí spárovky nebo tepelně ošetřené palety. Svůj výrobní program si určují samy a každá pila se specializuje na něco jiného. Některé také prodávají palivové dříví, piliny, štěpky a kůru. Jakým způsobem řeší prašnost během výroby?

Odsávací zařízení podle potřebné kapacity

Práce se dřevem je svým způsobem velmi zajímavá. Je tomu tak proto, že se jedná o přírodní materiál. Nejen na pilách, ale také v truhlářských dílnách se pracovníci potýkají s velkou prašností, která může zanechat i zdravotní následky. Řešením tohoto problému je odsávací zařízení, které lze navrhnout přesně podle potřeb zákazníka. Základem je potřebná kapacita odsávání, od níž se odvíjí návrh optimalizovaného potrubního a odsávacího systému.

Drcení odpadu

Pro dřevovýrobu lze nechat vyrobit centrální odsávací systémy, jež mohou být přetlakové nebo podtlakové. Jsou vybavené ventilátory s vysokou účinností, nízkou mírou hlučnosti a nízkým příkonem, čímž dokážou ušetřit náklady na spotřebu elektrické energie. Nakládání s odpadem při dřevovýrobě je řešeno například klasicky odpadními pytli. Další možností je drcení odpadu pomocí robustní konstrukce s noži, jež si poradí s dřevěným materiálem, plasty i obalovým materiálem.

Lisování a briketování

Práce v dřevovýrobě, zejména u výrobců dřevěného nábytku, produkuje odpad, který je možné použít k briketování. K tomuto účelu slouží briketovací lisy s odsáváním, jež tvoří bezobslužný systém nakládání s odpadem. Briketovat je možné také třísky, vzniklé ve strojírenství.

Při dýhování a ve výrobě masivního nábytku se často používá také lisování pomocí membránových lisů. Takto lze vyrobit dekorativní a velmi odolné materiály, jako jsou HPL lamináty, CPL folie, kamenné dýhy. Jejich použitím se zvýrazní vzhled vyráběného nábytku.

Foto: adamikcompany.cz