Koupit investiční zlato je naprosto jednoduché. V Česku působí řada prodejců, kteří nabízí investiční mince a slitky. Podle čeho si tedy vybrat, u koho nakoupíte? Podle spolehlivosti daného prodejce a také samozřejmě ceny. Ta se u jednotlivých prodejců může lišit dost markantně, proto cenové srovnání nepodceňujte.
Jak se vyvíjí cena zlata, byste měli sledovat v prvé řadě na komoditní burze. Podle toho, jestli je zrovna výkyv směrem nahoru, nebo dolů, totiž můžete určovat, zda se vyplatí nakupovat, či prodávat. V dlouhodobém horizontu každopádně cena žlutého kovu roste. Proto je tak výhodný pro uložení peněz.
Prodejci si cenu zlata určují sami
Samozřejmě že ti, kdo prodávají investiční zlato, jeho hodnotu určují v závislosti na tom, jaká je aktuální cena na burze. K té si však přidávají ještě vlastní náklady a marži. Právě proto se může cena stejného slitku u různých prodejců podstatně lišit. Buďte chytří, srovnávejte!
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Skutečnost je však jiná. Rozdíly mezi nejvyšší a nejnižší cenou, za niž lze stejný slitek pořídit, bývají kolikrát vyšší než 10 %. U většího slitku to dělá podstatnou částku, srovnání byste však neměli zanedbávat ani u slitků menších. Vyplatí se.
Nakupte prestižní švýcarské slitky
Žádná česká mincovna slitky nevyrábí, takže pokud se rozhodnete pro ně, budete muset sáhnout po zahraniční produkci. Konkrétně se u nás nejvíce prodávají slitky švýcarských rafinérií, které jsou po celém světě velmi uznávané, takže v budoucnu nebudete mít problém s jejich prodejem, ať už se je pokusíte prodat kdekoliv. Ani slovenská mincovna Kremnica slitky nevyrábí, takže naši východní sousedé jsou na tom úplně stejně a nejčastěji kupují slitky švýcarské.