Dřevěnou nebo plastovou paletu?

plastové palety

Zvažujete uskladnění či snad převoz zboží a přemýšlíte, jak velkou paletu zvolit, aby se vám s ní dobře manipulovalo? A víte vůbec, že vedle velikosti hraje roli i materiál? Dřevěné palety dnes nejsou jedinou alternativou – nabídka materiálů se rozrůstá a nese s sebou i praktické benefity.

Dřevěná klasika má své mouchy

Dřevěné europalety zná každý. Jsou k vidění prakticky všude. Tím, že jsou normalizované, automaticky splňují nároky na rozměry (1200 × 800mm), výšku i váhu. Jsou vyrobeny tak, aby mohly být komfortně převáženy paletovým vozíkem. Všude po Evropě je najdeme v jednom rozměru – proto europalety. Dřevěné palety, které jim rozměrově neodpovídají, europaletami nenazýváme. Přesto je samozřejmě můžeme používat na menší či větší náklady.

Dřevěné palety jsou relativně levné, opravitelné a především recyklovatelné. V momentě, kdy je přestanete potřebovat, se dají použít například na výrobu nábytku, případně naštípat a spálit.

plastové palety

Bohužel je ale dřevo poměrně náchylný materiál, což představuje největší nevýhodu těchto palet. Lehce podléhají zkáze, ať už se jedná o plísně, dřevokazné houby nebo škůdce. V případě jejich poškození pak bohužel není možné jednoznačně zaručit, že tyto plísně, případně škůdci, nepřijdou do kontaktu s uskladněným zbožím. Skladování potravin nebo chemických sloučenin se tedy v tomto případě nedoporučuje. Kromě rychlé zkázy mají dřevěné palety ještě jednu nevýhodu – mohou se z nich uvolňovat třísky a ty mohou uložené předměty poškodit mechanicky – ať už škrábanci, roztržením, popřípadě jiným způsobem.

Praktický plast

Stejně jako v mnoha jiných oblastech, u paletové přepravy se stále více osvědčuje plast. Ten je jednak lehký a jednak velmi dobře udržovatelný. Také plastové palety jsou k dostání v různých rozměrech a s různou nosností, přičemž některé typy lze přizpůsobit zvláštním potřebám.

Mezi jejich největší výhody bezesporu patří nízká hmotnost a snadná omyvatelnost. Nehrozí u nich tím pádem usazování plísní či mikroorganismů jako u palet dřevěných. Hlavně z toho důvodu jsou tedy doporučovány a používány v potravinářském a chemickém průmyslu. Pokud přemýšlíte ekologicky, pravděpodobně vás napadne, že plasty nejdou ruku v ruce s udržitelností. V případě plastových palet ale můžete zůstat klidní – jsou v drtivé většině případů recyklovatelné.

Sdílet článek