Co je to CNC obrábění?

CNC soustružení

Ve světě moderní výroby hraje CNC obrábění zásadní roli. CNC je zkratka anglického slovního spojení Computerized Numerical Control (počítačové numerické řízení). Pod těmito třemi písmenky se skrývá počítačem řízený výrobní proces, při němž předem naprogramový software a kód řídí pohyb výrobního zařízení. V následujících řádcích se na tuto oblast podíváme podrobněji.

V první řadě CNC obrábění řídí řadu složitých procesů (brusky, soustruhy a podobně), které se používají k řezání, tvarování a vytváření různých dílů a prototypů. V rámci CNC obrábění se běžně kombinují prvky mechanického navrhování, technických výkresů, matematiky a dovedností počítačového programování. Výsledkem pak jsou různé kovové i plastové součástky.

CNC vrtání

Obráběcím procesem je CNC vrtání. Pro výrobu kruhových otvorů v nepohyblivém obrobku se používá rotující řezný stroj. Otvory se obvykle vytváření pro umístění strojních šroubů či svorníků. Otvory však mohou mít i estetický účel. Všechno záleží na konstrukci dané součástky.

CNC frézování

Další možností je CNC frézování, přičemž digitální technologie a CNC frézy umožňují řešit spoustu problémů, jež není možné snadno vyřešit pomocí jiných metod. CNC frézování je efektivní a účinné, například by bez frézovacího stroje byl proces řezání kovu pro automobilové díly, nebo dokonce pro komponenty letadel mnohem riskantnější.

CNC soustružení

Zapomenout nesmíme ještě na CNC soustružení. V podstatě se jedná o takzvané subtraktivní obrábění, při němž se řezný nástroj přikládá k rotujícímu kusu a odebírá materiál. CNC soustružení se používá u mnoha materiálů, ať už jde o dřevo, kov, nebo plast.

Pokud hledáte odborníka na CNC obrábění, obraťte se na společnost Company PMX s.r.o., která na tuzemském trhu působí dlouhá léta. Poskytuje v této oblasti komplexní služby.