25 situací, kdy se může hodit jablečný ocet

Apple-cider-vinegar1

Jablečný ocet se připravuje kvašením šťávy z jablek. Obsahuje množství prospěšných látek, mezi které patří v první řadě octová kyselina, která dává octu jeho specifickou chuť, vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin), niacin, kyselinu panthotenovou a kyselinu listovou, vitamín C a beta karoten. Dále obsahuje minerály draslík, vápník, hořčík, sodík, fosfor a železo a také např. jablečný pektin (přírodní zdroj vlákniny).

Tento ocet se dá ale v domácnosti užívat nejen vnitřně, ale bude nám prospěšný v mnoha směrech, o kterých jsme doposud ani nevěděli.

Jablečný ocet – výroba

Jablečný ocet si můžete jednoduše vyrobit i doma podle následujícího návodu.

Budeme potřebovat: 1 kg jablek (cca 6 velkých kusů), 2 lžíce cukru, voda
Postup: Omyjeme jablka, která následně nastrouháme se slupkou i jadřincem. Nastrouhaná jablka vložíme do sklenice a zalijeme vodou tak, aby sahala cca 5 centimetrů nad vrstvu jablek. Přiklopíme víčkem a necháme týden na teplém místě s tím, že 2krát denně promícháme. Po týdnu vše scedíme, tekutinu opět uzavřeme a necháme další 3 týdny uležet v temnu a chladu. Nakonec přecedíme přes jemné sítko nebo plátno a přelijeme do lahve. Uchováváme v lednici.

Jablečný ocet – užití

Zrychluje metabolismus

Jablečný ocet je tzv. nakopávač metabolismu. Je to účinný spalovač tuků, pomáhá omezitpřejídání (umožňuje rychleji rozpoznat, když už jsme sytí), pomáhá alkalizovat tělo.Doporučená dávka je 1 až 2 čajové lžičky denně ve sklenici vody před každým jídlem.

Odstraňuje lupy

Přidejte jablečný ocet do vody v poměru 1:1, aplikujte na pokožku hlavy (např. pomocí rozprašovače) a nechte působit až 2 hodiny. Léčbu jablečným octem můžeme opakovat několikrát týdně.

Bělení zubů

Žluté zuby nejsou zrovna dobrá vizitka, ale na jejich vybělení postačí jablečný ocet, který naneseme přímo na zuby a pak vypláchneme vodou. Pro šetrnější péči o zubní sklovinu doporučujeme vytvořit si vlastní bělící ústní vodu smícháním 1 čajové lžičky jablečného octas šálkem vody.

Lesklé vlasy

Na trhu existuje spousta kosmetiky, která zaručuje lesk na kilometry daleko, jedná se však ve většině případů o chemické prostředky. Zkuste šetrnější tip: Vlasy si umyjte běžnýmšamponem a poté (před vysoušením) opláchněte jablečným octem.

Pleť bez pupínků a zanesených pórů

Nevěřili byste, co dokáže jablečný ocet udělat pro Vaši pleť. Občas je dobré si obličej umýt žínkou, kterou jsme předtím namočili v roztoku octa a vody. Tato kosmetická péče obnoví pH pokožky, Váš obličej bude hladší a méně mastný. Máte-li nějaká konkrétní problémová místa (stařecké skvrny nebo akné), bude opět stačit aplikace trošky jablečného octa.

Detoxikace domácnosti

Jak vyrobit univerzální antibakteriální čistící prostředek na všechny povrchy, tedy dřevěné podlahy i dlažbu? Stačí přidat šálek jablečného octa na každého 3,5 litru teplé vody.

Bolest v krku

Přidáte-li 2 polévkové lžíce jablečného octa do ½ šálku vody, vyrobíte si velmi účinnékloktadlo. doporučuje se používat každou hodinu ihned po objevení příznaků.

Na štípance

Pokud po štípnutí hmyzem trpíte na rychlou reakci, aplikujte na postižené místo roztok jablečného octa a vody (50:50). Zmírní bolest a podporuje léčení.

Spáleniny od slunce

Jablečný ocet je úžasná první pomoc při popálení od slunečních paprsků. Pokožku zchladí a zklidní roztok jablečného octa a vody v poměru 1:3.

Čistič myčky

I myčka potřebuje občas ulevit od usazenin a chemikálií. K tomu dobře poslouží šálekjablečného octa v prázdné myčce v rámci normální cyklu. Kromě dezinfekce bude myčka také hezky vonět.

Zlepšuje náladu

Jablečný ocet před jídlem pomáhá rozkládat bílkoviny na aminokyseliny. Tyto aminokyselinyjsou potřebné pro tvorbu tryptofanu, který hraje důležitou roli při uvolňování hormonu štěstí serotoninu.

Energie

Jablečný ocet obsahuje enzymy, které pomáhají předcházet vyčerpání. Přidejte lžíci do malésklenice vody.

Pálení žáhy

Pokaždé, když se Vám budou vracet žaludeční šťávy nebo Vás bude pálit žáha, neváhejte sáhnout po lžičce jablečného octa.

Ucpaný odpad

Jablečný ocet umí dokonce čistit odpadní trubky z umyvadla, vany či dřezu. Stačí do odpadu nasypat ½ šálku jedlé sody a ½ šálku soli a zalít ½ šálku jablečného octa. Jablečný ocet ajedlá soda zreagují a odpad vyčistí, po 3 hodinách propláchněte vodou.

Aviváž

Pokud hledáte přirozený a neškodný způsob, jak udržet oblečení jemné i bez chemických prostředků, pak určitě vyzkoušejte přidat ½ šálku jablečného octa do dávkovače pro aviváž před praním.

Zápach chodidel

Pokud se bojíte ve společnosti zouvat, pak doporučujeme vyzkoušet aplikaci spreje z vody ajablečného octa v poměru 1:1. Kyselina v jablečného octa pomůže zahnat bakterie, které způsobují a zápach a ničí houby.

Klouby

Jablečný ocet rozpouští kyseliny močové v těle a pomáhá pohyblivosti kloubů. Stačí přidat 1 až 2 šálky do teplé vody a máčet po dobu až 30 minut.

Voda po holení

Jablečný ocet (roztok 50:50 s vodou) je brilantní voda po holení, zklidňuje pokožku. Vůně octa zmizí, jakmile zaschne.

Podporuje trávení

Jablečný ocet obsahuje pektin, který zmírňuje křeče v břiše a pomáhá snížit plynatost a předcházet nadýmání. Pijte 1 polévkovou lžíci jablečného octa zředěného v šálku vody.

Okena

Pokud již nevidíte přes špinavá okna, nesahejte po chemii, ale vyčistěte okna roztokem octa s vodou (poměr 50:50). Počkejte, až okna uschnout a pak otřete papírovou utěrkou případné drobné šmouhy.

Bradavice

Namočte vatový tampon v čistém jablečném octu a přilepte si jej na inkriminovanou bradavicipřes noc.

Škytavka

Lžíce čistého jablečného octa zklidní nervy v krku a zastaví škytavku.

Deodorant

Jablečného octa je přírodní deodorant, a mohou být použity k podpaží k neutralizaci pachů.

Zápach z úst

Na zápach z úst pomůže po dobu 10 minut kloktat roztok z jablečného octa a vodou.

Pomáhá snížit příznaky artritidy, zánětu šlach a dny

Uklidňující lázeň z jablečného octa zbaví tělo bolesti.

Zdroj(e) informací a obrázků: Celostní medicína, Food Matters TV, Dont Waste The Crumbs, Vital By Nature, Greatist, Saimaa Miller

Sdílet článek