Volba osobního účtu může být praktickou sondou do světa finančních produktů

Cena za správu účtů

Vadí vám vysoké poplatky spojené s vedením vašeho osobního účtu? Zajímají vás výsledky srovnání poplatkové politiky jednotlivých bank? Nechte se inspirovat následujícími zjištěními.

Je vždy možné učinit změnu. Nebojte se času vynaloženého na hledání relevantních informací, nemusí se jednat o nadměrnou dobu a výsledky vašeho snažení se pak z finančního hlediska více než vyplatí.

Ač finanční instituce rády často deklarují, že své poplatky naprosto minimalizují, není to mnohdy ve skutečnosti úplně pravda. Cena za správu účtů se může velmi lišit a osobní účet bez poplatků může zůstat jen iluzí. Podívejte se na následující výstupy praktické analýzy, kterou zveřejnil roku 2015 týdeník Ekonom. Pro potřeby této analýzy byly navrženy dvě domácnosti, z nichž příjem první tvořil částku 40 000 Kč měsíčně a druhé 25 000 Kč měsíčně.

Finance domácnosti s vyšším příjmem byly rozloženy následujícím způsobem. Náklady za bydlení a další služby představovaly 8 000 Kč, online platba za telefon pak činila 1 500 Kč. V průběhu zkoumaného měsíce se zrealizovaly čtyři odchozí platby do zahraničí v souhrnné výši 4 000 Kč, kdy jedna platba se neodehrála v eurech a činila v přepočtu 1 000 Kč. Jediná příchozí platba ze zahraničí pak představovala částku 100 eur. Z bankomatu bylo vybráno celkem pětkrát, z toho třikrát v tuzemsku a dvakrát v zahraničí, souhrnně se jednalo o částku 9 000 Kč. Zůstatek na bankovním účtu pak činil 250 000 Kč.

Domácnost s nižším příjmem měla nastavené následující parametry. Poplatky spojené s bydlením představovaly 10 000 Kč a online platba za telefon byla provedena ve výši 400 Kč. Platby prostřednictvím internetu pak byly zrealizovány v částce 2 000 Kč, z toho 1 000 Kč byla platba do zahraničí. Platební kartou bylo v obchodě zaplaceno celkem dvakrát v souhrnné hodnotě 4 000 Kč. Výběr z bankomatu byl uskutečněn čtyřikrát, kdy bylo celkově vybráno 5 800 Kč, z toho jednou se jednalo o bankomat jiné banky než domovské. Rovněž byla využívána služba zasílání informací o pohybu na bankovním účtu. Zůstatek na bankovním kontě pak představoval 3 000 Kč.

Výstupy poplatkové analýzy

Výsledky této studie pak přinesly následující zajímavá zjištění. U domácnosti s vyšším příjmem byly zaznamenány nejnižší poplatky u mBank s variantou mKonto, kdy jejich celková výše činila 179 Kč, dále u Air Bank s Malým tarifem s poplatky ve výši 183 Kč, na třetím místě se pak jednalo o Citibank a její Citikonto Plus s poplatky za 200 Kč. Nejvyšší poplatky si pak nárokovala Česká spořitelna se základním účtem v částce 1 260 Kč, dále Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem za 1 110 Kč, třetí nejvyšší poplatky si účtovala GE Money s Genius Bene v hodnotě 1 084 Kč.

Nízkopříjmová domácnost pak nejlépe pořídila u Citibank se Citikontem Plus s poplatky jen za 10 Kč, dále u Zuno bank s Účtem Plus s poplatky za 18 Kč a u Fio banky s osobním účtem za 22,40 Kč. Nejvyšší poplatky si účtovala Sberbank s Fér kontem start v hodnotě 336 Kč, dále UniCredit Bank s U kontem v hodnotě 295 Kč a Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem ve výši 292 Kč.

Ideální osobní účet

Je zřejmé, že ideální osobní účet v plném významu tohoto slova neexistuje, avšak je třeba hledat optimální variantu s ohledem na vaše podmínky a možnosti. Volba osobního účtu se tak může stát i zajímavou sondou do reálií trhu finančních produktů. Zajímavou možnost v praxi pak představuje mimo jiné osobní účet mKonto od mBank. Založení i vedení tohoto účtu je zcela bez poplatků, stejně tak jako nejsou zpoplatněny ani výběry z tuzemských bankomatů a v zahraničí při výběru částky vyšší než 1 500 Kč. Všechny vnitro státní příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkasní platby a platby SIPO jsou zde rovněž zcela zbaveny poplatků.

Poplatky není zatížena ani možnost hotovostního vkladu na účet pomocí vkladových bankomatů, stejně tak jako není zpoplatněn expresní převod mezi účty u téže banky. K mKontu lze současně čerpat i další finanční produkty, které představují až čtyři spořicí účty eMax, čtyři spořicí účty eMax Plus i mSpoření.

Věříme, že optimální osobní účet existuje pro každého, avšak nejedná se o jeden a ten samý. Věnujete-li trochu času srovnání poplatků s ohledem na vaše příjmy a obvykle uskutečňované finanční transakce, nemůžete nakonec udělat při volbě zásadní chybu. Navíc není problémem v případě změny podmínek banky v budoucnosti ji změnit za jinou, která bude více flexibilní a vstřícná ke svým klientům.

Sdílet článek