Vůbec první finanční online transakce byla provedena studenty Stanfordu a MIT na začátku sedmdesátých let. Šlo o prodej malého množství marihuany. Následující desetiletí byl internetový obchod s drogami výrazně omezen, protože ze zákona bylo možné sledovat IP adresy a způsob platby. Před pár lety se však podařilo organizaci Silk Road vymyslet jiný způsob, jak obchodovat se zakázaným zbožím. Uživatel s normálním vyhledavačem však neměl možnost se k trhu připojit. Prodávající a nakupující využívali software s názvem Tor.Buyers a obchodovali s pseudo-měnou, s bitcoinem.
Silk Road skončil minulý rok zatčením Rosse Ulbrichta, 29-letého Američana, o kterém se všeobecně věří, že je to Dread Pirate Roberts, zakladatel stránek. Ulbricht bude v lednu stát před New-Yorkským soudem a bude se mimo jiné zodpovídat z pirátství a praní špinavých peněz. Avšak strážci zákona, kteří se domnívali, že skončení činnosti Silk Road bude znamenat začátek konce online černých trhů, se mýlili. Mnoho “černých Amazons a eBays” (někdy jsou také označovány jako kryptotrhy) si pospíšilo, aby zaplnili prázdné místo na trhu. Nejen, že jsou pozoruhodně odolní, ale také rozšiřují svoji nabídku a mají stále více a více propracovanější systémy.
Počet nabídek zboží 18 různých kryptotrhů sledovaných v průběhu ledna a srpna vzrostl z 41 000 položek na 66 000. Největší trh, Silk Road 2.0 (jehož logo stejně jako logo jeho předchůdce je Arabský prodejce na velbloudu) začíná blednout před vzestupem dvou dalších trhů Agora a Evolution, které vzrostly za poslední dva měsíce o 20 procent. Každá z těchto tří organizací má větší nabídku, než měl kdy Silk Road. Je možné, že čísla jsou ještě vyšší, protože organizace nemusí mít veškeré svoje zboží zpřístupněno.
Dodavatelé mají rozlišné velikosti: největší obrat je několik milionů dolarů za měsíc,, nejmenší obrat má několik stovek. Za registraci musíte zaplatit a poplatky jsou také za transakci – kolem 3-6 procent. Kupující jsou z celého světa. Zboží je posíláno poštou- a velká většina dojde k zákazníkovi neobjevena. Spokojenost zákazníků je maximální.
Největší část sortimentu tvoří ilegální léky a léky na předpis. (Někteří prodejci nazývají sami sebe farmaceuty.) Silk Road 2.0 se soutředí především na marihuanu, prášky a pilulky. Agora, jejichž maskotem je ozbrojený bandita, prodává také zbraně. Jsou posílány především k nám do Evropy, kvůli tomu, že máme větší kontrolu pro držení zbraní než třeba v Americe.
Nejrychleji rostoucí ze všech tří, Evolution, je nejméně strukturovaný. Přestože, stejně jako ostatní zakazuje dětskou pornografii, už neváhá obchodovat s ukradenými kreditními a debetními kartami, důvěrnými informacemi v oblasti zdravotnictví, zbraněmi, falešnými občanskými průkazy a univerzitními diplomy.
Pětina položek je v sekcích “Podvod” nebo “Návody a průvodce”, které často vysvětlují, jak spáchat zločin. Někteří vidí náhlý vzrůst Evolution jako znepokojující znamení toho, že si účastníci černého trhu chtějí pojistit své obchody používáním identit bezúhonných lidí. (Pořád jsme se ovšem nedotkli ještě černějšího trhu, na kterém se objednávají vraždy.)
Pro ty, kteří nakupují drogy má online trh několik výhod. Není to ani zdaleka tak fyzicky nebezpečně jako nakupovat drogy na ulici. Což ocení prodejci také. Jedna z propagací Silk Road sdělovala, že “nová forma dealerství” minimalizuje násilí.
Kvalita produktů je nyní vyšší díky pětihvězdičkovému zákaznickému hodnocení. (Stejný systém jako na Amazonu..Položka na listu Silk Road 2.0. má v průměru 29 hodnocení od uživatelů. Velmi oblíbená je extáze, především proto, že na ulici může být znečištěna. Černé trhy mají stovky diskuzí, na kterých je možné posvítit si na poderřelé osoby nebo scammery. Předtím, než se jim povedlo zastavit činnost SIlk Road, musela FBI uskutečnit přes 100 nákupů, než byl uživatel shledán jako “dostatečně čistý”.
Vysoká hodnocení jsou vizitkou prodejců. Nakupující vědí, že nejsou chráněni žádnými soudy ani uživatelskými právy. “Je to vlastně obrovská ironie. Doupě zlodějů, kteří se navzájem neznají, ale potřebují si důvěřovat” uvádí účastník výzkumu, který si nepřál být z důvodu bezpečnosti jmenován.
Jak se obchod s drogami přesunuje stále více online, hlavní síla začíná být na straně kupujících. Černé trhy přejaly většinu zákonů bežných trhů. V případě technických závad jsou schopni okamžitě se zákazníkovi omluvit. Úplně běžné jsou akce dva za cenu jednoho, věrností slevy a zaváděcí akce. Někteří dokonce zaručují vrácení peněz v případě nespokojenosti.
Stránky jsou také stále více inovativnější v tom, jak se vyhnout podvodům. Zatímco na Silk Road ztratili tisíce lidí bitcoiny, ať už proto, že se někdo na web naboural nebo proto, že správce prostě utekl s penězi, nové verze trhů přicházejí s prvními protipodvodnými opatřeními. Řešení které se začíná ujímat u určitých sítí funguje na bázi “multi podpisu”, kdy k přesunu peněz může dojít pouze tehdy, když souhlasí minimálně tři zúčastněné strany (nákupčí, prodejce a zástupce trhu). Jiná tržiště se snaží vybudovat síť důvěryhodných nákupčích a prodejců, kdy se další člen může zapojit pouze s doporučením. Ti, jejichž zákazníci byli okradeni začínají vymýšlet plány, jak se tomu vyhnout.
Stránky, které se specializují na krádeže informací o platebních kartách mají svůj vlastní způsob kladného přístupu k zákazníkovi. Navrhují službu, která kupujícím umožní zjistit, že jsou karty stále aktivní. Když je karta neplatná, zákazníkovi se okamžitě vrátí bitcoiny, které za kartu zaplatil. (Karty se prodávají v hodnotě 10-100 dolarů). Další prodejci prodávají své informace jenom klientům z určitých lokalit, tedy lokalit, kde bydlí i původní majitel karty. Banky totiž bývají značně podezřívavé, co se týče přihlašování se na účet v jiné lokalitě než běžně. Průkopníkem v tomto oboru je McDumpals, které mají ve znaku ozbrojeného Ronalda McDonalda. Jejich moto říká “ukrad jsem to”.
Je velice těžké účinně zakročit proti těmto sítím. Celou situaci komplikuje jejich technická složitost, oddělenost prodávajících a kupujících a jejich schopnost neustálého pohybu. (Dodavatelé většinou nabízejí své zboží na několika trzích zároveň, je-li jedna stránka offline, mohou i nadále prodávat své zboží.)
Výmluvné je, že od doby, co byl násilně zavřen Silk Road přibyla jenom Utopia, která byla v Holandsku zavřena krátce poté, co se v únoru otevřela. Někteří strážci zákona se chtějí zaměřit na Tor, ale i kdyby to bylo technicky možné, zavření Toru by způsobilo “velké škody”, říká Nicolas Christin z Carneige Mellon university, protože software má mnoho dobrých využití- třeba ochranu informátorů.
Navíc se budou černá tržiště stále více a více vyvíjet. Jamie Barlett, autor knihy “The Dark Net” předpovídá: “Budoucnost těchto obchodů už nebudou centralizované sítě jako Silk Road 2.0, ale sítě, kde krádeže, zprávy, platby a zpětná vazba jsou všechny naprosto oddělené, nekontrolované žádným centrálním dozorem”- a takové je nemožné zavřít.
originální zdroj v angličtině: http://www.economist.com/news/international/21629417-business-thriving-anonymous-internet-despite-efforts-law-enforcers