Novela zákona není jen pruda, ale může znamenat lepší párty

reflexní vesty

Od 20.2.2016 platí pro všechny chodce na neosvětlených komunikacích povinnost nosit reflexní prvky. Proč tomu tak je? Důvodem je snaha o eliminaci úrazů způsobených sražením chodců či cyklistů auty. Bez reflexních prvků je velmi obtížné takového chodce na neosvětlené komunikaci vidět, a snadno tak může dojít k nechtěnému kontaktu chodce a auta.

Tyto úrazy se bohužel často stávají také u chodců, jdoucích z večírků a různých párty. Takoví chodci jsou velmi neopatrní, a i když mohou být, posilnění alkoholem, hlučnější, jsou nemotornější a trajektorie jejich chůze nemusí být právě přímočará…

Jak se obléct na párty

Co se týče viditelnosti jednotlivých barev, nejlépe jde vidět oblečení bílé, a to až na vzdálenost 55 metrů. Žluté oblečení pak řidič spatří ze vzdálenosti 37 metrů, červené oblečení z 24 metrů a modré oblečení pouze z 17 metrů. Takže pokud se chystáte na párty, na kterou vede cesta po neosvětlené komunikaci, zvolte bílé oblečení… Ale stačí to?

Ani bílé oblečení vás zcela neochrání před srážkou, protože řidič rozezná nebezpečí ve vzdálenosti 60 – 90 metrů od vozidla, a než dojde k samotnému úhybnému manévru, ujede dalších 40 metrů. To znamená, že řidič stihne uhnout chodci, pokud ho vidí ve vzdálenosti aspoň 130 metrů od auta.

Vhodným řešením jsou proto reflexní prvky, jako jsou reflexní pásky pro chodce. Tuto pásku si umístěte na paži, která je na vnitřní straně komunikace. Řidič vás uvidí ze vzdálenosti 200 metrů od vozidla a stihne se vám bezpečně vyhnout.

Nejen reflexní pásky pro chodce a cyklisty, ale také další reflexní prvky (například reflexní vesty, samolepky, klíčenky, tkaničky, ventilky na kola a další) vám nabízí firma Altima. Na jejím e-shopu najdete nepřeberné množství reflexních prvků, ze kterého si určitě vyberete ten nejlepší funkční módní doplněk, se kterým zazáříte nejen na silnici.

P.S.: V nabídce e-shopu najdete i reflexní vesty pro děti s roztomilými obrázky, takže až budete přemýšlet, co dát malému příbuznému nebo špuntovi vaší kamarádky, vzpomeňte si na tento článek.

Sdílet článek