Pronájem bytu v Praze a probíhající změny na trhu s bydlením

pronájem bytu v Praze

Rozhodnout se pro pronájem bytu v Praze a dát tak přednost tomuto způsobu bydlení před koupí něčeho vlastního, bude zřejmě pro celou řadu lidí brzy nutností. Svoboda volby byla sice v těchto věcech vždy limitována finančními možnostmi každého jednotlivce, ovšem neustále stoupající ceny a také zpřísnění podmínek pro hypoteční úvěry k takovému kroku zřejmě donutí ještě větší množství lidí, než v několika předchozích letech. Netýká se to pochopitelně pouze naší metropole, ale právě v ní bude tento trend jistě nejmarkantnější.

Pronájem bytu bude standardním krokem i u nás

Bydlení ve vlastním je v naší zemi stále velmi oblíbené a většinou populace je upřednostňováno před životem v nájmu. Mnozí také koupi bytu či jiné nemovitosti pojímají jako dobrou investici a případné zajištění na stáří. Neustále stoupající ceny však zapříčinily, že je stále větší množství lidí přece jen nuceno poohlédnout se po nějakém pronájmu.

Až donedávna u nás takto žilo jen zhruba 20 % obyvatel, ale současná situace nás stále více přibližuje standardu běžnému v západní Evropě, kde má většinou bydlení v nájemních bytech navrch.

Obyvatelé žijící v nájmu – rok 2016

Země Podíl nájemního bydlení
Slovensko 11 %
Maďarsko 13 %
Polsko 18 %
Česko 22 %
Rakousko 44 %
Německo 48 %
Švýcarsko 55 %

Pozvolné změny na trhu s bydlením

Změny jsou patrné zejména v Praze a také v několika dalších větších městech, jelikož ceny nemovitostí zde již pomalu překračují jistou mez přijatelnou pro potenciální kupce. Pokud jde například o novostavby v našem hlavním městě, můžete si o cenách udělat slušnou představu díky následující tabulce.

Ceny nových pražských bytů na sklonku roku 2017

Městská část Průměrná cena za m2 (Kč) Meziroční změna (v %)
Praha 1 211 000 35,9
Praha 2 121 200 -0,3
Praha 3 98 000 18,5
Praha 4 74 800 0,7
Praha 5 105 000 17,3
Praha 6 124 100 14,2
Praha 7 98 900 13,9
Praha 8 104 000 14,8
Praha 9 75 100 12,3
Praha 10 80 600 18,7

Sto tisíc za metr čtvereční?

Novostavby v Praze se koncem loňského roku nabízely v průměru o 12,4 procenta dráže, než tomu bylo o rok dříve. Cena tak dosáhla zhruba 96 000 korun za metr čtvereční. Množství volných bytů z nabídek developerů pak meziročně narostlo cca o 7,5 procenta na více než 4,5 tisíce, což však poptávku a to i vzhledem k vysokým cenám uspokojit nedokáže a ke slovu se tedy bude zřejmě stále častěji dostávat činžovní bydlení. Historicky to byl v našich zemích vcelku normální způsob života a v následujících letech nás patrně čeká jeho renesance.

Omezená nabídka lidem komplikuje situaci

Potíže dnešnímu nájemnímu bydlení však způsobuje zejména omezená nabídka. A růst cen rezidenčních nemovitostí také přímo ovlivňuje i růst nájmů. To však není jediný důvod, proč nájmy rostou takovým tempem. Dalším faktorem jsou také další ekonomická hlediska.

Mnoho lidí se totiž stěhuje kvůli zaměstnání a největší zájem tak bývá logicky o velká města plná příležitostí, mezi nimiž hraje první housle jednoznačně Praha. Ta má sice k dispozici i více než 40 000 obecních bytů, ale jak si můžete přečíst zde, tak naprostá většina z nich je permanentně obsazená.

Nejžádanější jsou středně velké byty

Jestliže se v nabídkách realitních kanceláří či v soukromé inzerci objeví nájemní byt o výměře nějakých 50 až 70 metrů čtverečních za rozumnou cenu, je pravděpodobnost, že z trhu zmizí během několika málo dnů, téměř stoprocentní. Řeč je pochopitelně především o našem hlavním městě, ale podobná situace je například i v Olomouci, Brně nebo Plzni.

U větších bytů to trvá sice o něco déle, ale jen zřídka více než 2 nebo 3 týdny. Kromě ceny je pro většinu zájemců důležitá hlavně kvalita, protože člověk, který se stěhuje do pronájmu, nemá v úmyslu řešit různé nedostatky. Chce zkrátka jen podepsat smlouvu a příští den už slušně bydlet.

Sdílet článek