Největší výhry v historii: Kolik peněz lze získat v loterii?

lotto-484782_1280

V lednu se přepisoval žebříček nejvyšších jackpotů na světě. O nový rekord se postarala americká loterie PowerBall. Podívali jsme se na zoubek největším světovým loteriím, jejichž jackpoty se v tabulce vysokých výher pravidelně objevují. Kolik peněz vyhráli ti největší šťastlivci?

Američtí loterijní giganti

Nejvyšší světové jackpoty jsou dosahovány tradičně u loterií, které mají svou domovinu v USA. Dvě nejznámější tamní loterijní hry se nazývají PowerBall a MegaMillions. Po změně pravidel PowerBallu v minulém roce, mohou nyní jackpoty této hry dosahovat opravdu vysokých částek. Přesvědčili jsme se o tom 13. ledna letošního roku. Tři sázkaři se podělili o rekordní jackpot v celé loterijní historii, který dosáhl astronomické hodnoty 1, 586 miliard amerických dolarů. Umíte si představit, co byste dělali s necelými čtyřiceti miliardami korun?

Tabulka nejvyšších výher v USA

POŘADÍ HODNOTA VÝHRY LOTERIE DATUM
1. 1, 586 miliard. USD PowerBall 13. ledna 2016
2. 656 miliónů USD MegaMillions 30. března 2012
3. 648 milionů USD MegaMillions 17. prosince 2013
4. 590, 5 milionů USD PowerBall 18. května 2013
5. 587, 5 milionů USD PowerBall 28. listopadu2013

Jak je možné, že jackpoty v USA mohou dosahovat takových rozměrů?

Na výši jackpotů se podílí několik faktorů. Hlavní cena je tvořena z části vkladů všech sázejících. PowerBallu se účastní 44 amerických států. Po sečtení vkladů všech sázejících se pak tvoří jackpot. Na rozdíl od většiny evropských loterií ty americké nemají stop. Jackpot tak může růst neomezeně. To znamená, že pokud v daném týdnu nikdo neuhádne všechna výherní čísla, jackpot se přesouvá do dalšího losování a dále roste.

Evropští loterijní lídři

Mezi největší loterie na evropském kontinentu patří EuroJackpot a EuroMillions. Obě hry jsou nadnárodní a sdružují sázkaře z několika států. EuroJackpotu se konkrétně účastní 17 zemí, EuroMillions hrají hráči z celkem 9 států. Díky sdílenému jackpotu mohou hodnoty hlavní výhry rovněž dosahovat úctyhodných rozměrů. Maximální hranice jackpotu EuroMilionů je stanovena na 190 milionech EUR, u EuroJackpotu pak 90 milionech EUR. Výsledky evropských loterií jsou dostupné na Lottolandu.

Sdílet článek