Lidé a šperky – proč na ně nedáme dopustit?

luxusní šperky

Lidem odjakživa záleželo na tom, jak vypadají. Naši touhu zdobit se vysvětlují historikové tím, že jsme se chtěli už v dávných dobách odlišovat od zvířat. Šperky tak naši předci začali nosit dokonce ještě dřív než oblečení.

Šperkaři – mistři svého řemesla

Šperkařství patří mezi nejstarší řemesla a s rostoucí oblibou blyštivých ozdob jeho prestiž neustále vzrůstala. Nutno říct, že šperkaři patřili mezi opravdové mistry a své umění dotáhli takřka k dokonalosti. Stali se žádanými umělci s vlastními dílnami, kteří tvořili pro tu nejvyšší smetánku. Mezi nejhodnotnější, nejkrásnější a nejpropracovanější ozdoby patří ty, které se vyráběly v Egyptě či řeckých Mykénách. Traduje se, že klenotníci často strávili výrobou náročných kusů i několik let. Vznikla tak zcela výjimečná umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty.

Od primitivních amuletů po diamantové náhrdelníky

Ozdoby měly pro mnoho kmenů a kultur především rituální a náboženské opodstatnění. Lidé jim přisuzovali magickou moc a věřili, že je chrání před zlými duchy a temnou energií. Šperky se zdobili už od doby kamenné, techniky, které k jejich výrobě používali, byly však velice primitivní. Cesta od amuletů ze dřeva, hlíny, kamene, zvířecích kostí, drápů nebo zubů až k diamantovým náhrdelníkům tak byla hodně dlouhá. Teprve s objevením zlata a stříbra a s rozvojem nových technologií začaly šperky rapidně získávat na hodnotě. Jejich řemeslná výroba však upadla s nástupem průmyslové revoluce, kdy levné stroje převážily na úkor tradičních technik a postupů. Nyní se ale vše vrací zpátky do starých kolejí a poptávka po originálních špercích znovu enormně roste.

Víc než ozdoba

Dnes plní šperky víc než jen ozdobou úlohu. Často ukrývají určitou symboliku, třeba jako zásnubní prsteny, které vyjadřují lásku, nebo různé medailonky či zlaté náušnice, které se věnují při křtu. Klenoty se staly také znakem určité prestiže, luxusní šperky upřednostňují hlavně vysoce postavení lidé, kteří něco znamenají. Jejich prostřednictvím vyjadřují svou moc, majetek i společenský status. Ať už je důvod, proč třpytivé kousky nosíte, jakýkoli, pamatujte, že o vás a vaší osobnosti hodně vypoví. Proto jejich úlohu nepodceňujte!

Sdílet článek