Jak naučit spermie, aby byly rychlejší, silnější a plodnější

sperm-806391_1280

Problémy s početím má v dnešní době zhruba 15 % párů, na vině jsou ve stejném poměru shodně muži i ženy, nicméně z části za to mohou hlavně spermie, tedy jejich kvalita, pohyblivost a samozřejmě množství.

Říká se, že nejkvalitnější genetický materiál se tvoří v zimě a na jaře a že o víkendu je největší šance na úspěch, protože neprocházíme běžným pracovním stresem.

Lékaři z centra reprodukční medicíny se shodují na 4 faktorech, kterými můžeme (mohou muži) ovlivnit kvalitu spermií a zvýšit tak šanci na početí.

Prevence proti vadám

Zdravá spermie se vyznačuje tvarem pulce, ve skutečnosti je ale 90 % pulečků neschopných z různých důvodů proniknout do vajíčka. Největším problém může být nadbytek volných radikálů. Jako jedno z řešení se nabízí potraviny bohaté na antioxidant lykopen.

Jeho největším zdrojem je rajčatová šťáva, a je třeba také doplnit, že tepelně upravená rajčata obsahují větší množství využitelného lykopenu než syrová. V tomto případě je tedy vhodné jíst např. rajčatové polévky či omáčky. Vyskytuje se také v šípcích, červených melounech, červených grapefruitech a guavě.

Své spermie mohou muži také „krmit“ potravinami s významným obsahem zinku a folátů (sloučenin kyseliny listové, mezi které patří maso (hovězí, vepřové a tmavé drůbeží), jogurt, kešu oříšky, cizrna, špenát, vigna, chřest, klíčky, avokádo a čerstvá pomerančová šťáva.

1

Zvýšení počtu spermií

Typická ejakulace obsahuje 15 až 150 milionů spermií, jejich počet lze však zvýšit pravidelným cvičením. Nárůst až 33 % zaznamenali v rámci studie na Harvardu právě u mužů, kteří se věnovali posilování a formování těla, než u těch, kteří cvičili velmi zřídka.

Cvičení pomáhá spalovat tuky a zvyšovat míru testosteronu.

2

Používání mobilu

Vajíčko po ovulaci přežívá 24 až 48 hodin, spermie 72 hodin. V tomto časovém rozmezí se musejí potkat. Úspěch závisí zejména rychlosti spermií, kterou ovlivňuje například časté používání mobilního telefonu. Elektromagnetické vlnění může negativně ovlivnit pohyblivost spermií.

K dalším nešvarům patří práce s notebookem, který mají muži položený na klíně. Varlata jsou uložena mimo tělo právě z důvodu uchování nižší tělesné teploty, jejich zahříváním dochází k ničení spermií.

3

Lubrikační gely

Pro plodnost je samozřejmě důležité, aby zůstaly spermie na živu. Pro ty, kteří používají lubrikační gely, určitě bude důležitá informace, jaký obsah látek je pro jejich plodnost vhodný. I ty nejpřírodnější gely mohou obsahovat chemické složky, které mohou otrávit malé plavce.

Většina lubrikačních gelů nemá vliv na spermie, tento účinek musí být na příslušném gelu vyznačen. Na obalu přípravku bývá napsáno spermicidní, tzn. hubící spermie.

4

Mezi další faktory, které ovlivňují zdraví spermií patří tak kouření, užívání drog a pití alkoholu, stres, špatná strava, těsné spodní prádlo nebo zdravotní příčiny, které odhalí pouze podrobná zdravotní prohlídka.

Zdroj(e) informací a obrázků: menshealth, celostnimedicina, idnes, vitalia, hopefulmum

Sdílet článek