Jak na přihlášení na úřad práce nejen kvůli rekvalifikaci

rekvalifikační kurzy

Ke konci roku ukončuje řada lidí pracovní poměr. Na úřad práce se musíme nahlásit nejpozději do 30 dnů, optimálně však do 3 dnů, od kdy zůstaneme bez práce. Proč se na úřad práce přihlásit a jak na to?

Pokud zůstaneme bez práce, začne za nás úřad práce platit zdravotní pojištění a při splnění určitých podmínek máme rovněž nárok na získání podpory v nezaměstnanosti. Úřad též pomáhá s hledáním nového zaměstnání. Dalším důvodem je získat zdarma nárok na rekvalifikační kurzy. Na ty na rok 2022 se již dá přihlásit.

Na úřad práce se však nemusíme hlásit jenom v případě ztráty zaměstnání. Stejná práva a povinnosti máme, pokud ukončíme či přerušíme podnikání na živnostenský list, v případě skončení studia střední či vysoké školy, a rovněž když si hledáme práci po rodičovské dovolené.

Kam na úřad práce?

Řada lidí neví, na jaký úřad práce se přihlásit. První kontakt je nutné udělat vždy v místě trvalého bydliště. Pak už si ale lze domluvit návštěvy na jakémkoliv jiném úřadu práce.

Co si vzít s sebou na úřad práce?

Občanský průkaz nestačí. Úřad po vás bude chtít rovněž výpověď z práce, případně ukončení dohody. Přinést je nutné evidenční list důchodového pojištění, zápočtový list a potvrzení o výši průměrného příjmu.

Pokud jste přerušili, nebo ukončili svoji živnost, nutný je občanský průkaz, potvrzení o přerušení či ukončení živnosti, potvrzení o době účasti na vyměřovacím základu pro sociální pojištění a potvrzení o době účasti na důchodovém pojištění.

Jestliže ukončujete péči o osobu blízkou, III. invalidní stupeň, případně vám končí rodičovská dovolená, nutný je občanský průkaz a potvrzení o ukončené náhradní době.

TIP: Podívejte se, jak na přihlášení na úřad práce podrobně.

Na úřad práce se oplatí jít pro rekvalifikaci zdarma

Úřad práce můžete požádat rovněž o rekvalifikaci zdarma. Dokonce nejen v případě, když jste nezaměstnaní. Stačí, že se registrujete jako žadatel o zprostředkování zaměstnání. Při splnění podmínek vám může úřad práce uhradit rekvalifikaci v plné výši.

Sdílet článek