Ideál ženské krásy v průběhu posledních 100 let

Ideál ženské krásy je v podstatě abstraktní pojem. Každý z nás si ho představuje jinak, a proto je také obtížné ho přesně zobrazit. Možná je ten pravý ideál něco mezi všemi kráskami, které se staly symbolem krásy v posledních 100 letech.

Jen ten nahoře ví, která žena bude nejkrásnější za dalších 5 let a jaké křivky se stanou ideálními.

1900 – 1910, Gibson Girl

Podobu ideálního ženského těla zřejmě určil americký grafik Charles Dana Gibson, který uchvátil čtenáře (nebo spíše čtenářky) časopisů Life, Harper’s Weekly, Scribners and Collier’s již na počátku 20. století. Tedy zpodobnil americkou nezávislou ženu s útlým pasem, velkými prsy, svěšenými rameny a dlouhým krkem a zejména originálním účesem. „Gibson Girl” s vlasy vyčesanými vysoko na temeni hlavy se stala velmi populární a Gibson tak nastartoval revoluci a odpoutání se od tehdejších konzervativních módních trendů.

1

1920, Flapper Girl

I v tomto se odhalují dlouhé krčky, zejména z důvodu zkracování vlasů. Do dámské módy totiž vchází mužské prvky, nosí se saka, kravaty i kalhoty. Flapper Girl je žena s chlapeckou postavou v rovných šatech (s třášněmi, flitry, krajkami a štrasem) a s výrazným líčením. V ruce (potažmo v ústech) nechybí špička a na zápěstí a krku množství náramků a šňůry (umělých) perel.

2

1930, Dolores del Río

Po krachu akciového trhu a menšího zájmu o lihoviny je v popředí opět móda. Vzorem pro ideální postavu se stává americká herečka a tanečnice Mae West nebo mexická herečka Dolores del Río. Souměrná postava s ne příliš objemným hrudníkem a obecně drobného vzhledu.

3

1940, Katharine Hepburn

Kulka nebo torpédo, přezdívky pro ženy s vyšší postavou, dlouhými končetinami a širokými rameny a obdélníkovou siluetou.

4

1950, Marilyn Monroe

Éra přesýpacích hodin, resp. ženských postav s těmito tvary. Typickou představitelkou období byla americká herečka Marilyn Monroe. Padesátá léta jsou také symbolická pro tzv. pin-up girls neboli dívky a ženy, které se objevovaly na reklamních fotografiích jen spoře oděné, s širokým úsměvem, svůdným pohledem a rudými (našpulenými) rty.

6847e0dea87b68beac2914d9de59a07d

 

1960, Twiggy

Móda, ovlivněná hnutím hippies, dovolovala téměř všechno (i šokovat). Moderními se staly etno prvky, minisukně, „zvonáče“ a boty na platformě. Rudá ústa již nehrála prim v líčení, důraz se kladl na kouřové oči, které nosily např. francouzská herečka Francouzka Brigitte Bardot nebo britská modelka Twiggy (vlastním jménem Lesley Lawson).

6

1970, Beverly Johnson

Letělo disko a večírky, nosily se overaly, ženy měly štíhlé boky, ploché hrudníky a na obálce Vogue se objevila první černoška Beverly Johnson.

7

1980, Madonna

Módu 80. let asi nejlépe zpropagovala zpěvačka Madonna. Nosily se mrkváče, plísňáky, ponožky v lodičkách, džínové bundy, saka s vycpávkami, legíny a šusťákové soupravy. Ženy se zdobily spoustou šperků, výrazným líčením, melírem i zvířecími motivy.

8

1990, Kate Moss

Malá a hubená, i tak by se dal charakterizovat jeden z hlavních ženských idolů devadesátých let. Tahle kráska a její kolegyně zřejmě nastartovaly kariéru diet, jejichž hlavním cílem bylo zbavit se tuku. Roztrhané džíny, volné svetry a unisexové parfémy.

9

2000, Gisele Bündchen

Brazilská modelka a andílek předvádějící spodní prádlo pro společnost Victoria’s Secret. Gisele se stává vzorem žen, včetně hollywoodských hereček, které si hromadně najímají osobní trenéry a navštěvují solária.

10

2010, Jennifer Lopez

V popředí je pozadí. Ženy se nestydí za svá pozadí, a ty, které mají možnost to veřejně vyjadřovat, to také dělají. Na titulních stranách časopisů se objevují hvězdy jako Jennifer Lopez, která svým pozadím houpe ve svých klipech, stejně jako trochu objemnější Nicky Minaj nebo televizní hvězda, co nic neumí, Kim Kardashian.

11

Zdroj(e) informací a obrázků: Distractify, Classic Cinema Images, Wikipedia, Photobucket, Classic Cinema Gold, BigmirGreatist, Highlife, Worn, Partisana, Retrosaty, Cereálie, NY Daily News, Pinterest, Fashion Gone Rogue, Bodylab, imgkid, ZvallPix, Creative Life, US Magazine