Tepelná čerpadla znamenají levnou energii pro vytápění domů

vytápění domu

Vytápění domu se řeší mnoha způsoby, ale některé mohou být po finanční stránce výhodnější v porovnání s jinými. K hlavním výhodám tepelného čerpadla patří velmi nízké provozní náklady za jistých podmínek. Uživatelům navíc vyhovuje, že stále rostoucí náklady na energie a paliva se provozu tepelných čerpadel budou týkat jen okrajově. 

Energie pro dům ze země, vody nebo vzduchu

Nikomu nevyhovují stále se zvyšující náklady na bydlení, proto je dobré prozkoumat podrobnosti o možnostech na levné vytápění. Tepelná čerpadla využívají ke svému fungování energie akumulované v okolním prostředí, a to vodu, zemi a vzduch. Dovedou získat z prostředí až sedmdesát procent nízkopotenciálového tepla, které se posléze díky elektrické energii promění na teplo k vytápění staveb. Mít doma tepelné čerpadlo je stále populárnější, umisťuje se do různých objektů určených ke stálému bydlení i k rekreaci. Tento druh topení se řadí k ekologickým, protože využívá solární energii uloženou ve vzduchu, ve vodě nebo v zemi. Finanční úspory se pak odlišují podle toho, jaký vlastníte model čerpadla, jaká je izolace budovy, teplota pracovního média. Obecně platí úspora kolem poloviny nákladů v porovnání s konvenčními možnostmi vytápění.

Automatické zařízení bez obsluhy

Pořízení je spojeno s vyššími investičními náklady, ale lze využívat i různé dotační programy, díky nimž bude návratnost rychlejší. Tepelná čerpadla seženete na principech voda-voda, vzduch-voda, země-voda. K hlavním přednostem náleží spolehlivý provoz a bezprašnost. Jistě oceníte také fungování bez obsluhy, vše pracuje automaticky. Ušetříte spoustu času. Pohodlí obstará online ovládání, kdy se tepelné čerpadlo připojí třeba k internetu. Následně sledujete jeho činnost nebo ho ovládáte přes web, mobil nebo tablet. Teplo v domě tak budete mít pod vlastní kontrolou. Navíc slouží připojení k internetu i pro online monitoring a diagnostikování chodu.

Konkrétní úspory za vytápění

Dnes se na lidi valí ze všech stran údaje o úsporách, ale jistě je lepší znát skutečná konkrétní čísla, než se rozhodnete pro změny ve vytápění. Kalkulačka úspor za vytápění vám jistě pomůže s rozhodnutím. Nejprve budete muset zadat některé údaje. Začnete zvolením postupu pro výpočet topného výkonu, který vám nejvíce vyhovuje. První možností jsou údaje o tepelných ztrátách objektu, o ročních nákladech na vytápění, parametrech a volbě tepelného čerpadla, o nějž se zajímáte. Lze se také orientovat podle spotřeby domácnosti na ohřev TUV, na základě spotřeby elektřiny v domácnosti, plus případný ohřev bazénu.

Firma Mastertherm je tradičním českým výrobcem tepelných čerpadel. Lze si vybrat ze skutečně velkého sortimentu čerpadel k vytápění rodinných domů, ale také velkých objektů.

Sdílet článek