Podlahové topení, nebo romantická kamna?

Podlahové topení

Stojíte před rozhodnutím, jaký typ vytápění zvolit pro váš dům? Podlahové topení i romantická krbová kamna mají svoje přednosti i zápory. Abyste vybrali to nejvhodnější řešení, je třeba zvážit technické i finanční hledisko a řadu dalších faktorů.

Obecně je dnes velkým hitem ve světě bydlení podlahové vytápění. Jedná se o velice praktický a zároveň také úsporný způsob, jak přinést příjemné klima do vašeho interiéru. Řada lidí však nad tímto způsobem vytápění uvažuje, daleko atraktivnější se jí zdají být romantická kamna. Co tedy zvolit?

Podlahové topení je cenově dostupné

Podlahové vytápění funguje na principu sálavého šíření tepla na velké ploše. Místnost se začne vytápět, když se konstrukce podlahy zahřeje na teplotu jen o něco vyšší, než je teplota vzduchu. Teplota podlahy dosahuje při ohřívání podle použitého materiálu 28 až 32 °C.                                 

Technicky nenáročná instalace jako hlavní přednost

Ohřev zajišťují podle typu podlahy vytápěcí kabely, rohože nebo fólie, zabudované v podlaze a napojené na elektrickou síť. K přeměně elektrické energie na tepelnou dochází v odporovém vytápěcím jádru kabelu či fólie. Instalace podlahového topení je technicky poměrně snadná a cenově dostupná. Provoz může ale prodražit vysoká cena elektřiny, proto je tento typ vytápění vhodný pro dobře zateplené objekty. 

Krbová kamna, romantika náročná na údržbu

Představa sálajícího tepla a pohled do plamenů ve většině z nás vzbudí představu romantiky. Na prodejních letácích vypadají krbová kamna v obýváku originálně, mají ale háček. Nejen, že budete muset pravidelně přikládat, každodenně vyprazdňovat zásobník s popelem a čistit sklo, které při sebelepší péči časem stejně ztmavne. Nevyhnete se jemnému prachu z popela, který při častém topení pronikne snad všude. Krbová kamna se opravdu hodí spíš na občasné topení na chalupě.

Sdílet článek