Minikurz FENG SHUI

Uplatnění tradičních principů feng shui, čínského umění udržovat ve správné rovnováze vodu (shui) jako zdroje zemské energie a vítr (feng) jako zdroj energie z nebes, může zlepšit soukromý i pracovní prostor nejen po stránce designu, tedy toho, co vidíme na první pohled, když vstoupíme do prostoru, ale také po stránce cirkulující energie.

Přinášíme krátký přehled základních pravidel, jejichž realizace Vám nezabere tolik času, jak si myslíte.

Přístupová cesta k domu či bytu

Prostor před domem či bytem nebo oblast kolem hlavního vchodu se nazývá ming tang, podle feng shui se jedná o místo, které vytváří tzv. první dojem a naznačuje, jak bude vypadat hlavní prostor domu či bytu.

Patří sem předzahrádky, garážová stání, přístupové cesty, branky, ploty a vchodové dveře. Vchod by měl být vždy výrazný, dobře osvětlený, chráněný a opatřený velkou rohožkou. To, v jakém stavu je přístupová cesta a jaký má tvar, významně ovlivňuje energii domu, k němuž směřuje. Přístupová cesta je hlavním kanálem pro energii čchi. Široká, lehce se klikatící cesta mezi stromy, keři či květinami vede většinou k úspěšnému domu, kde je život obyvatel domu klidný, příjemný a bez komplikací. Naopak cesta, která potřebuje opravu, je příliš úzká, plná překážek, odpadků, nepříjemných pachů nebo je špatně osvětlená či vedena přímou linií k domu, může způsobit řadů problémů všem, kteří bydlí v domě. Pokud ke vchodu vedou schody, měly by být dostatečně široké a pohodlné, protože příkré, úzké nebo rozbité schody přivolávají neštěstí.

Pokud je přístupová cesta či schody k domu nebo bytu ve špatném stavu, udělejte vše pro jejich opravu. Přístupovou cestu ukliďte a opatřete světlem, případně vymalujte schodiště. Před vchodem by se také neměly povalovat zuté boty nebo smetí připravené do popelnice.

Tip: Zavěšením zvonkohry vedle přístupové cesty posílíte energii, jemné zvonění očistí prostor od negativních vibrací.

fs přístup

Předsíň

Po překročení prahu hlavního vchodu se ocitáme ve vstupním prostoru, který tvoří zpravidla předsíň nebo prostornější hala. Tento prostor je považován za „ústa domu“ a právě tudy proudí energie, která vyživuje ostatní místnosti a části domova. Vstupní prostor by měl působit otevřeně, přístupně a hlavně upraveně. Pokud vstupní prostor postrádá denní světlo, je nutné doplnit umělým osvětlením (za vstupními dveřmi by měl být ihned a bez problému přístupný vypínač). Předsíň by neměla být přehlcena botami, taškami apod., měla by být dostatešně větraná a její zdi by měly být čisté a omítka bez poškození. Největší chybou je umístění zrcadla naproti vchodovým dveřím, protože v takovém případě je veškerá energie, která přijde do domu, odražena zpět mimo tento prostor.

Ideální vstup by měl být čistý a prostorný, s dostatkem světla a úložného prostoru pro vše potřebné, zrcadlo musí být čisté a nesmí odrážet vstupní dveře. V předsíni by také neměl žádný ostrý roh nábytku mířit přímo směrem ke vchodu.

Tip: Přísun financí do domácnosti podpoříte zavěšením šňůry čínských mincí na vnitřní kliku dveří.

fs předsíň

Kuchyň a jídelna

Podle feng shui je nejdůležitější místností kuchyň, srdce domova a centrum, kde se setkává rodina a kde probíhá příprava jídla pro všechny její členy. V kuchyni dominují prvky ohně a vody, přičemž oheň je symbolizován čistým a plně funkčním sporákem a troubou a voda dřezem, myčkou, lednicí a mrazákem. Spotřebiče, které charakterizují tyto protikladné živly, by nikdy neměly stát v přímém sousedství. Vyplatí se také pravidelně vařit, protože tím vnášíte do domácnosti peníze navíc.

Pokud máme možnost volby, ideální polohou pro kuchyň je střed domu/bytu, neměla by být pod ložnicí nebo naproti dveřím do koupelny a ložnice. Pokud odhlédneme od jejího umístění, tak je spíše než všechno ostatní důležitý stav, v jakém se nachází. Tento prostor by měl být světlý, prostorný a vzdušný, protože stísněné prostory kuchyně budou spíše negativně ovlivňovat toho, kdo připravuje jídlo a kdo se v ní nachází. Důležitým prvkem je také dostatečné osvětlení.

Architektonickým trendem posledních let je propojení kuchyně s jídelnou i obývacím pokojem. Z hlediska zásad feng shui to není úplně správné, protože v každé z těchto prostor probíhá činnost s naprosto rozdílnou energií. Je tedy velmi důležité jednotlivé prostory od sebe oddělit pomocí příčky či závěsu nebo je alespoň opticky vymezit rozdílnou malbou nebo podlahovou krytinou.

Vyvarujte se nepořádku jak v kuchyni, tak v jídelně. Obsah skříněk by měl být přehledný, uklizený, neměli bychom používat oprýskané nádobí, ve spíži bychom měli uchovávat pouze čerstvé a neprošlé potraviny, dózy se sypkými potravinami by měly být popsány a nože by neměly být vystaveny na kuchyňských linkách. Do jídelny zkuste zvolit jiný než skleněný stůl a v oválném tvaru, který podporuje komunikaci, s pohodlnými židlemi. Odpadky je potřeba vynášet co nejčastěji, tříděný odpad by měl být mimo kuchyni a odpadkové koše by měly vždy mít víko a zůstávat uzavřené nebo uschované.

Ballerina_XL_5182_OG_Variante_ok

Obývací pokoj

Obývací pokoj je po jídelně dalším místem, kde se setkává rodina a kde sedáváme s přáteli a hosty. Také zde sledujeme televizi, posloucháme hudbu, věnujeme se zábavě nebo jen tak relaxujeme se skleničkou dobrého vína. Místnost kombinuje velké množství činností a aktivit, a proto je víc než kde jinde třeba vytvořit rovnováhu mezi akcí a odpočinkem.

Základním prvkem je rozmanité osvětlení (centrální osvětlení, stojací a nástěnné lampy, solné lampy a svíčky). Dalšími důležitými pravidly je zachovat prázdný střed a místnost nepřeplňovat. Pohovku nebo křesla umístímě tak, abychom měli dobrý výhled na vstupní dveře a neseděli jsme k nim zády. Pokud nemáte zvláštní místnost pro pracovnu, najděte pro pracovní kout v obývacím pokoji klidné místo, kde se budete na práci dobře soustředit.

naOBzm5ElN9Te3yWJMiq_40

Ložnice

Celou třetinu života strávíme v ložnici, a proto bychom jí měli věnovat patřičnou pozornost a péči. Pozornost věnujte také nábytku v místnosti, kde je důležitý stav skříní, stáří a barevnost povlečení, kvalita matrace. Opravte vše nefunkční a poškozené. Zároveň záleží jen na nás, zda chceme mít na podlaze dlažbu, dřevěnou podlahu nebo koberec, vždy musí být krytina čistá a bez prachu. Na stěny volíme takové vzory a barvy, které nenaruší náš klidný spánek, ale zároveň podpoří intimní život. Skříně umístíme po stranách postele (skříň naproti by v nás mohla vzbuzovat pocit, že padá). Pokud chceme mít v ložnici zrcadlo, nesmí odrážet postel, způsobuje to únavu a nespavost. Sami však rozhodněte, co do Vaší ložnice nepatří – vyhraďte tento prostor čistě účelu, který mu přísluší. Odstraňte koš s nevyžehleným prádlem, sportovní náčiní, televizi, počítač a vše, co nemá přímou souvislost se spánkem či odpočinkem.

Pozice ložnice v rámci domu nebo bytu je mimořádně důležitá, měla by být umístěna co nejdál od vstupu, což zaručí klid na spánek. V malých bytech je ložnice často jediná místnost, která slouží všem účelům současně, proto odlište prostor na spaní jinou barvou, zvolte intimnější osvětlení a vhodné dekorace. Pokud je to možné, oddělte spací část místnosti květinami nebo paravánem.

Tou nejintimnější částí ložnice je postel, kde upadáme do říše snů, zažíváme intimní okamžiky s partnerem a sníme. Číňané tvrdí, že tvar postele dává tvar celému manželství, a na kvalitě našeho spánku zároveň závisí naše zdraví, výkonnost a soustředěnost během pracovního dne. Feng shui zároveň radí – nový vztah potřebuje i novou postel (nebo alespoň novou a kvalitní matraci).

Podle pravidel feng shui není pro naše zdraví dobré pokládat matraci přímo na podlahu, vždy by měla být zvednutá nad její úroveň kvůli cirkulaci energie kolem ní a pod ní. Pokud žijete v páru, sexuální život podpoří červené prostěradlo, pokud však žijete sami, ložnici vybavte tak, jako byste byli dva.

GTba8jtQ1VNF3sz2gW0K_40

Dětský pokoj

V dětské pokoji platí v podstatě shodná pravidla jako pro ložnici, dětský pokoj se však od ložnice liší zejména z hlediska jeho funkce. Při zařizování pokoje je nutné myslet na to, že se potřeby dítěte s postupujícím věkem mění. Je zbytečné pořizovat novorozenci pracovní stůl nebo rovnou vytvářet studijní koutek, a stejně tak není ideální, aby dospívající mladý studující žil stále obklopen nábytkem a dekoracemi z batolecích let.

Vybavení a rozložení pokoje by mělo odpovídat věku dítěte, např. menší děti potřebují hodně místa na hraní. Pokud je dítě větší a potřebuje již psací stůl, rozhodně by nemělo sedět zády ke dveřím, zároveň se předpokládá, že bude již používat počítač, ten by neměl být umístěn přímo naproti oknu, aby monitor neosvětlovalo slunce. V každém věku potomka dohlídněte, aby byl pokoj uklizený a klidný čas spánku nenarušovalo nic, co by bránilo toku energie.

dětský pokoj podle feng shui(1)

Pracovna

Pracovní stůl umístíme tak, aby bylo od něj vidět na dveře a zároveň aby denní světlo neosvětlovalo monitor, vedle kterého bychom měli postavit kousek neopracovaného křišťálu pro pohlcování negativní energie. Stůl a jeho okolí by měly být uklizené, pořadače srovnané a všechno nepotřebné bychom měli ihned vyhazovat nebo skartovat.

fs pracovna

Zdroj(e) informací a obrázků: Feng Shui – Interiéry, Dům a byt, Feng Shui srozumitelně, Feng Shui, iDnes, Living, Interiordev, Ferodoor, HGTV Remodels, Útulný dům, Centrum, Dům a zahrada, Brána bydlení, Útulný dům,  Home in Cube, Homepix