Kuna a jaké škody způsobuje?

pachové odpuzovače

Kuna je krásné malé zvířátko, které ale dokáže ale pořádně potrápit jak na zahradě, tak v domě. Poradíme vám, jak si s touto nezbedou pomoci.

Jaké škody kuna může napáchat?

Kuna je sice milé a plaché zvířátko, ale v oblibě ji nemá ani člověk, ani zvířata. Napáchané škody bývají zpravidla obrovské. Často je působí v obytných domech, zahradách a na vozidlech. Kuna si najde i tu sebemenší škvírku do domu, nezalekne se ani skelné vaty a pokud je škvíra malá, jednoduše se jí prokouše dovnitř.

Nejčastěji se vyskytuje na půdách, kam si postupně natahá ostatky uhynulých zvířat, které společně s jejím trusem silně zapáchají. Takto dokáže kuna nezanedbatelně znehodnotit část domu, která si většinou vyžaduje nákladnou rekonstrukci. Její mrštnost je příčinou toho, že se dokáže dostat dovnitř auta a prokousat drátky. Pokud máte na zahradě králíkárnu, dávejte si pozor, aby se dovnitř kuna nedostala – ráda vytahuje z hnízd zvířecí mláďata.

Pachový odpuzovač

Velmi oblíbenou ochranou před kunami jsou tzv. pachové odpuzovače. Můžete je nastříkat všude, kde víte, že se kuna zdržuje – půdy, kurníky, králikárny, stáje apod. Díky nástřiku na savý materiál účinnost posílíte. Dokonce je můžete používat i do automobilů – nastříkejte na všechny kabely, kola, lak apod. Mají v sobě silně zapáchající látku, která kuny odpuzuje (podobně jako psí značkování).

Laskomina v podobě gelu

I kuny mají rády dobroty, proto se k jejich odchytu využívá i gel pro hubení škůdců, který je vyroben z mnoha zajímavých druhů potravy pro hlodavce – většinou obsahuje rybí moučku, rybí oleje apod. Jejich skvělou vlastností je i to, že tento gel se kunám dostane na packy, ocas, srst, ze které si jej olížou, tím pádem máte zaručeno, že kuny gel sežraly. Většinou se používají jako návnada do odchytových pastí.

Sdílet článek