Kuna a jaké škody způsobuje?

pachové odpuzovače

Kuna je krásné malé zvířátko, které ale dokáže ale pořádně potrápit jak na zahradě, tak v domě. Poradíme vám, jak si s touto nezbedou pomoci.

Jaké škody kuna může napáchat?

Kuna je sice milé a plaché zvířátko, ale v oblibě ji nemá ani člověk, ani zvířata. Napáchané škody bývají zpravidla obrovské. Často je působí v obytných domech, zahradách a na vozidlech. Kuna si najde i tu sebemenší škvírku do domu, nezalekne se ani skelné vaty a pokud je škvíra malá, jednoduše se jí prokouše dovnitř.

Nejčastěji se vyskytuje na půdách, kam si postupně natahá ostatky uhynulých zvířat, které společně s jejím trusem silně zapáchají. Takto dokáže kuna nezanedbatelně znehodnotit část domu, která si většinou vyžaduje nákladnou rekonstrukci. Její mrštnost je příčinou toho, že se dokáže dostat dovnitř auta a prokousat drátky. Pokud máte na zahradě králíkárnu, dávejte si pozor, aby se dovnitř kuna nedostala – ráda vytahuje z hnízd zvířecí mláďata.

Pachový odpuzovač

Velmi oblíbenou ochranou před kunami jsou tzv. pachové odpuzovače. Můžete je nastříkat všude, kde víte, že se kuna zdržuje – půdy, kurníky, králikárny, stáje apod. Díky nástřiku na savý materiál účinnost posílíte. Dokonce je můžete používat i do automobilů – nastříkejte na všechny kabely, kola, lak apod. Mají v sobě silně zapáchající látku, která kuny odpuzuje (podobně jako psí značkování).

Laskomina v podobě gelu

I kuny mají rády dobroty, proto se k jejich odchytu využívá i gel pro hubení škůdců, který je vyroben z mnoha zajímavých druhů potravy pro hlodavce – většinou obsahuje rybí moučku, rybí oleje apod. Jejich skvělou vlastností je i to, že tento gel se kunám dostane na packy, ocas, srst, ze které si jej olížou, tím pádem máte zaručeno, že kuny gel sežraly. Většinou se používají jako návnada do odchytových pastí.