Klid a pohoda v zimní zahradě

Zimní zahrada

Začátek jara je ideální doba na pořízení zimní zahrady. Jelikož projekt a samotná realizace trvá i několik týdnů, je dobré ji začít plánovat s dostatečným předstihem. Zimní zahrada slouží jako plnohodnotná místnost pro posezení s rodinou, přáteli a celkově k příjemné relaxaci. K tomu je však nutné dobře promyslet, jaké prvky by měla mít, aby splňovala na 100 % veškeré naše požadavky.

Důmyslné a správné technické provedení zimní zahrady zajistí relaxaci a pohodu po celý rok. Ideální umístění zimní zahrady je na jižní straně domu. Konstrukce může být tvořena různými materiály, ale nejlepším řešením je hliníkový systém, který splňuje ty nejpřísnější požadavky na pevnost, trvanlivost a nenáročnou údržbu. Ideální je také možnost maximálně otevřít nejdelší stranu zimní zahrady pomocí důmyslné kombinace posuvných, výklopně posuvných a vícekřídlých zlamovacích dveří, tzv harmonik. Tímto způsobem lze otevřít až 70 % plochy a dosáhnout tak propojení s vnějším okolím.

Proto, aby byla i v těch nejteplejších dnech v zimní zahradě příjemná teplota, je dobrou volbou střechu osadit nejenom izolačním dvojsklem s protisluneční úpravou, ale také exteriérovou látkovou markýzou, nejefektivněji zabrání pronikání slunečního tepla do interiéru a ochrání vaši zimní zahradu před přehříváním.

Automatický řídicí systém

Automatický řídicí systém je opravdu skvělý pomocník a právě v zimní zahradě ho velmi oceníte. Čas, který vložíte do samotného naprogramování se vám mnohonásobně vrátí. Můžete si navolit pro vás komfortní teplotu v interiéru zimní zahrady, pokud bude překročena, řídicí jednotka vydá příkaz k otevření střešních oken, pokud teplota klesne na požadovanou, okna se opět uzavřou. V klidu se také můžete vydat na výlet a nemusíte mít strach, že začne pršet, dešťový senzor vydá povel za vás a okna se uzavřou. Samozřejmě si poradí i s koordinací různých funkcí – otevřené / zavřené střešní okno versus stažená / vytažená střešní markýza. Je spoustu možností, jak vám automatický řídicí systém může pomoci.

Zahřívané okapy a osvětlené střešní rámy

Častým problémem, především u nekvalitně zkonstruovaných zimních zahrad, bývá zatékání vody. Aby k tomuto nešvaru nedocházelo, lze nainstalovat na střešní konstrukci nenápadný okapový žlab, který svými tvary i odstínem může ladit s celkovým vzhledem zimní zahrady. Jeho součástí může být také topný kabel vedený v drážce na dně žlabu. Ten v zimním období zabrání zamrznutí a tvorbě rampouchů.

Aby bylo možné plně užívat zimní zahradu také v noci, lze přímo do střešní konstrukce zabudovat praktické bodové osvětlení. Rozvody elektřiny jsou zcela skryté v nosnících, aby konstrukci nenarušovaly žádné vodící lišty a nevzhledné kabely, a mohla tak vyniknout pouze bodová světla.

Sdílet článek