Jak vyčistit připálený hrnec

pot-820012_1280

Určitě se Vám to už někdy stalo, vaříte oběd a máte pocit, že se bude vařit ještě dlouho, odběhnete si třeba jen do druhé místnosti, a už to začínáte cítit. Jídlo se na dně hrnce připálilo a vznikla tlustá černá vrstva. A co se nespálilo, to pořádně načichlo spáleninou.

Pokud jste byli něčeho takového svědky v případě starého, dosluhující hrnce, zřejmě už si nedáte moc velkou práci a možná ho rovnou vyhodíte, ale pokud se to stalo v novém nádobí nebo prostě chcete hrnec za každou cenu zachránit, existuje pár osvědčených rad, jak vrátit hrnci jeho původní podobu. Když nestačí myčka, musí přijít na řadu poctivá fyzická práce a pár babských receptů.

Černý čaj a sůl

Jestliže se nejedná o totální černočernou katastrofu, měl by postačil zbytek černého čaje s trochou soli, které necháme v hrnci působit alespoň 24 hodin.

Soda, kypřící prášek, sůl

O něco rychlejší metoda, která zabírá i na silné připáleniny, je použití jedlé sody, kypřícího prášku nebo soli. Do připáleného hrnce nalijeme vodu (cca 1 cm nad připáleninu), nasypeme sodu/kypřící prášek/sůl a necháme krátce povařit. Pokud se připálenina nezačne během vaření odlupovat, nechte působit klidně do druhého dne a pak vyčistěte hrubou stranou houby na mytí nebo drátěnkou, pozor však na nerezové nádobí, mohlo by se poškrábat.

Octová voda

Účinné je také povaření většího množství octa s vodou, z hrnce jde spálenina spolehlivě dolů.

Saponáty

Nepřírodní variantu zastupují nejrůznější saponáty. Do hrnce nalijeme vodu se saponátem (např. Cif), popř. s kombinací čistícího písku a jaru, a necháme působit 2 – 3 dny. Dobrým pomocníkem je také tableta do myčky.

Prací prostředky

Další chemie, která v tomto na první pohled nevyřešitelném problému může pomoct, je prášek na praní. Na 0,5 l vody použijte 1 lžičku pracího prášku a nechte asi 5 minut vařit. Připálenina by měla jít poté lehce sloupnout.

WC čistič

Trochu víc agresivní, ale o to účinnější jsou WC čističe, hrnec stačí nechat odmočit.

Čistič na připáleniny

Jedná se o přípravky určené přímo k jednomu účelu, používají se např. na čištění grilů nebo trouby.

Coca-cola

Připálený hrnec vyčistíte kupodivu také pomocí Coca-Coly, a to téměř bez námahy. Do hrnce nalijeme colu a necháme povařit, nečistoty seškrábeme vařečkou nebo vydrhneme houbičkou.

Kysané zelí

Některým šťastlivcům stačilo, když v připáleném hrnci vařili po dobu 10 minut kysané zelí. Spáleniny se uvolnily a šly lehce odstranit.

Zdroj(e) informací a obrázků: Mlsáníčko, WomanOnly, The Color of Tea, Pro ženy, Semínka Chilli, Theuerland, Novinky, Optys, Šárka Brzobohatá, Czech Specials, Max Service

Sdílet článek