Jak vybavit funkční kutilskou dílnu?

svářečka

Možná i vy patříte mezi kutily tělem i duší a vaše dílna je současně vaší chloubou – vybavená všemožným nářadím a připravená vyřešit jakýkoli kutilský problém. Co by v ní tedy nemělo chybět, abyste opravdu nikdy nezůstali překvapeni? Existuje několik základních kutilských pomocníků. Pokud jsou už všechny, tedy ponk, pilky i svářecí technika, součástí vaší výbavy, gratulujeme – jste téměř kutil profesionál.

Pořádek je základ

Nejen v dílně. Obecně platí, že v prostředí, kde panuje pořádek, je práce jednodušší i radostnější. Veškeré vaše kutilské poklady tak doporučujeme uložit do bytelných regálů, jež vám pomohou zorganizovat prostor a usnadní vám jakékoli hledání a orientaci ve věcech. Při nákupu regálů je důležité odhadnout, jakou by měly mít nosnost, tedy, jaké nářadí na ně chceme umístit. Například kovové regály jsou mnohem pevnější, stabilnější a odolnější než regály dřevěné.

Dobré výsledky vznikají na kvalitním stole

Pracovní stůl každého kutila by měl být především bytelný a prostorný. Od pouhého zatloukání hřebíků přes broušení nebo tvorbu nového „vynálezu“, kvalitní stůl, neboli „po kutilsku“ ponk se zkrátka hodí. Některé ponky mají navíc praktickou stěnu s háčky a poličkami, na které si můžete odložit kladívko, šroubky a vše, co potřebujete mít při práci po ruce.

Na nářadí nešetřete

Nářadí neošidíte. Můžete být sebešikovnější, ale s levným a nekvalitním nářadím mnoho parády nenaděláte.  Kvalitu byste měli hlídat především u aku vrtačky a příklepové vrtačky. Stejně důležitý je aku šroubovák a dobrý utahovák, k utahování a povolování šroubů nezbytný.   Další nedílnou součástí kutilské výbavy by měla být pilka s několika typy zubů, kvalitní kladiva v různých velikostech a sekyrka. Sekyrku, stejně jako pilku, oceníte na nejen při tvoření, ale také na zahradě a při práci kolem domu. Náročnější kutilové ocení i hoblíky a úhlové brusky.

Nářadí pro fajnšmekry? Svářečka

Skutečně užitečným pomocníkem, kterého doporučujeme všem zapáleným kutilům, je svářečka. Díky možnosti od sebe kovy oddělovat, nebo je naopak spojovat, mají kutilové téměř neomezené možnosti. Ti zkušenější díky svařování dokonce nepotřebují ani šrouby a vruty. Svářečku oceníte téměř vždy – od tvoření plotu až po stavbu náročnějších zahradních konstrukcí.  Ale i takový kovový rám, podstavec, popřípadě oprava zábradlí – vše je najednou jednodušší. Jak svářečku vybrat? Podstatné je uvědomit si, co chceme svařovat. Rozhodneme-li se pro univerzální přístroj, získáme pomocníka pro různé opravy a výrobky, řekněme, běžné náročnosti a běžných rozměrů. V případě, že potřebujeme profesionálnějšího pomocníka, láká nás svářečka co2 a chybí nám i praktická svářecí kukla, nejlepší je se poradit s profesionály, pro něž je svařovací technika denním chlebem.

Sdílet článek