A jak včera, předevčírem, před měsícem? Řešíte spánek a dbáte na svou spánkovou hygienu, nebo vše necháváte „na přírodě“? Možná byste měli vědět, že se dá kvalitnímu spánku hodně pomoci. Opravdu, většina proměnných, které váš spánek ovlivňují, je zcela ve vašich rukou. A to je zásadní. Kvalitní spánek je důležitý pro fyzické i psychické zdraví.
Nevěšte hned na začátek hlavu. Málokterý člověk spí opravdu celou noc. Že se sem tam v noci probudíte, je zcela v pořádku. Za pozornost ale stojí opakované buzení, permanentní špatné usínání, popřípadě brzké vstávání, kdy se probudíte uprostřed noci a dál ne a ne usnout.
To, jak spíme, záleží na několika faktorech. Důležité je dodržování několika zásadních návyků před usnutím, ale i kvalitní matrace, jejíž roli řada lidí stále podceňuje. Nekvalitní a stejně tak proleželá matrace nám ale dokáže způsobit nemalé trápení, nejčastěji právě v podobě špatného spánku, většinou doplněného ještě o bolesti zad. Dbejte proto na správnou velikost matrace podle typu postavy, ale i na její tvrdost a strukturu. Někomu může vyhovovat měkčí, třeba pružinová matrace 80 × 200 cm, jinému tvrdší, například pěnová matrace 90 × 200 cm či jinak rozměrově řešená. Zkrátka sto lidí, sto chutí – vždy je nejlepší vyzkoušet.
Pozor na mobil a vydatnou večeři
Před spaním byste se měli vyvarovat tzv. modrému světlu. Tomu, které vyzařují veškeré obrazovky, ať už ty velké televizní, menší počítačové, nebo nejmenší mobilní. Modré záření stimuluje naši aktivitu, tělo se pod jeho vlivem cítí být vzhůru, potlačuje spánek a tlumí produkci melatoninu, tzv. spánkového hormonu.
Stejně ošálit své tělo můžeme velkou porcí jídla. Místo toho, abychom mu zaveleli „odpočinek“, mu totiž připravíme docela namáhavou práci. Místo přepnutí se do klidového režimu začne zpracovávat a trávit snězené potraviny – a při tak složité práci by přeci neusnul nikdo z nás. Podobně nás může vytrestat alkohol. Možná po něm rychleji usneme, následně ale brání hlubokému spánku a přináší předčasné buzení.