Jak by měla vypadat správná terasa?

Gardina.cz

Využít možnosti zahrady můžete více způsoby. Jsou lidé, kteří mají zelený plácek pouze k pěstování rostlin, případně jako hřiště pro děti, ale existují zde i jiné možnosti. Jednou z nich je i možnost vytvořit si krásné venkovní posezení, ideálně samozřejmě na terase. Nejedná se sice o jednoduchou nebo snad vyloženě levnou záležitost, nicméně tento druh investice se po všech stránkách rozhodně vyplatí.

Správný nábytek

Vhodné posezení nevybudujete bez nábytku, tedy pokud nechcete sedět jen na špalcích. K tomuto účelu můžete využít například vyřazený stůl a židle z půdy, avšak většinou je potřeba je alespoň trochu renovovat.

Chcete-li něco nového, avšak ne příliš drahého, vyberte si některou z plastových sestav, jichž jsou obchody plné. Ty mají výhodu hlavně ve velké odolnosti proti vodnímu živlu, takže není problém toto vybavení nechávat klidně venku. Na druhou stranu se nejedná o nic vizuálně podmanivého.

Dobrým kompromisem mezi ladností a dobrou cenou je ratanový nábytek. Nový stojí raketu, ovšem takový není potřeba kupovat. Bohatě vám stačí pořídit si ho v blízkém antikvariátu za poloviční peníze.

Střecha

Je jasné, že bez střechy by se nemělo venkovní posezení vůbec budovat. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdy se náhle změní počasí a vyžene vás zpátky do domu. Když budete mít nad sebou vhodnou střechu, takovéto nenadálé překvapení vám tak maximálně vykouzlí úsměv na rtech.

Mezi ty nejlepší možnosti patří prefabrikovaná pergola. Jde o typickou zahradní stavbu, jež se hodí i na menší dvorky. V případě stavebnicových modelů nejde ani o nic drahého. I větší verze se tak dají s trochou snahy získat za pár tisícovek.

Vhodné místo

Výběr vhodného místa je zásadní. Ideální je situovat posezení hned u domu. Když už pro nic jiného, tak alespoň pro snadnější montáž střechy. Pergola se totiž může jednoduše připevnit ke zdi obydlí, což zároveň přidá na její stabilitě.

Navíc je možné tak využívat v těsné blízkosti domu i různé elektrospotřebiče, typicky třeba gril, aniž by bylo nutné tahat prodlužovací šňůru přes celý pozemek.

dřevěná prkna

Jakou použít surovinu?

Když už máte nábytek, místo a zastřešení, chybí vám už jen podlaha. Ani tu byste neměli příliš odbýt. Hodně lidí toto neřeší, což je samozřejmě hrubá chyba. I půda, na kterou neprší, může snadno zvlhnout a v blátě asi stolovat nechcete.

Možností je v tomto případě celá řada. Někdo preferuje přírodní kámen, jiní chtějí hlavně něco pevného, co vydrží desetiletí, třeba beton. Betonové podloží je dnes již poměrně pěkné, jelikož se vyrábí v mnoha vizuálních variantách, avšak stejně jako kámen, tak i beton je chladný materiál.

Proto je dobré zamyslet se i nad dřevěnou podlahou. Pravda, tato surovina není tak houževnatá, avšak při správném zacházení rovněž může sloužit opravdu dlouho.

A trocha práce navíc v tomto případě skutečně stojí za to, jelikož dřevo je nejen krásné a voňavé, ale snadno se nahřeje, takže se po něm chodí dobře bos i v chladnějších dnech, což se rozhodně o výše zmíněných materiálech říci nedá.

Stavba svépomocí

Ani samotná stavba terasy nemusí být finančně náročná záležitost, zvláště, když se do projektu pustíte sami. S jedním nebo dvěma pomocníky byste měli mít během jednoho dvou víkendů menší terasu hotovou. Je samozřejmě nezbytné disponovat dobrým vybavením.

Během stavby se vám budou rozhodně hodit nerezové vruty, se kterými je spojování jednotlivých dílců legrace. Rovněž byste neměli opomenout nakoupit i vhodné distanční podložky. Nejde o žádnou maličkost. Tato na první pohled drobnost vám může zabezpečit terasu před hnilobou způsobenou vlhkostí.

V případě svažitého terénu je pak dobré využít i rektifikační terče, díky kterým se nebudete muset příliš zdržovat s úpravou zeminy. Prostě podlahu alespoň částečně postavíte na terčích.

Aby vám terasa vydržela opravdu dlouho, měli byste používat pouze kvalitní příslušenství. Takové lze nakoupit kupříkladu v obchodě Gardina.cz.

Sdílet článek