I klasické perské koberce mohou mít v domácnostech své místo

perské koberce

V posledních několika málo letech se trh doslova zahltil rozličnými podlahovými krytinami. Některé jsou kvalitní, jiné za moc nestojí. I to je důvod, proč mnoho lidí stále dává přednost spíše klasice v podobě koberců než nějakým novotám.

Nicméně i koberce mají svá negativa. Není jich však tolik, aby se jich lidé ve velkém zbavovali. Naopak. Hlavně o kvalitní typy je stále docela velký zájem.

Nevýhody koberců

Zásadní a v podstatě jedinou relevantní nevýhodou koberců je špatná údržba. Většina domácností nedisponuje kdovíjak kvalitními vysavači, kvůli čemuž se v tepiších mohou snadno udržovat různí nevítaní návštěvnici jako jsou například roztoči.

Ty sice pouhým okem neuvidíte, ovšem jejich přítomnost vás může i tak hodně dráždit. Výkaly roztočů totiž fungují jako jeden z nejrozšířenějších alergenů dneška.

Pokud vy nebo někdo z rodiny máte tento druh alergie a vlastníte koberec, určitě uvažujte o investici do lepšího vysavače, který dokáže alespoň částečně roztoče odstranit.

Výhody koberců

Když pomineme čištění, dají se na kobercích najít pouze samá pozitiva. Jedná se o hřejivý a zároveň měkký povrch. Na plovoucí podlaze bos v zimě umrznete, zatímco na kvalitním moderním koberci budete cítit ze spodu příjemné teplo.

A když už jsme u té kvality, je dobré se zmínit i o perských kobercích. Ty originální nemá doma jen tak někdo, jelikož nejde o nic levného. Máte-li však možnost praštit se trochu přes kapsu, rozhodně jde o výhodnou koupi. Takovýto tepich vám totiž vydrží i desítky let, aniž by se změnila jeho struktura, případně vizuální vlastnosti.

Ceny takovýchto koberců jsou skutečně vysoké, ale nemusíte kupovat rovnou ty nejdražší. I levnější typy jsou dostatečně kvalitní, aby vám či vašim potomkům mohly sloužit ještě další dlouhá léta.

Chcete-li hodně šetřit, můžete si počkat na výhodné slevy. Také tento druh sortimentu občas zlevní na únosnou mez, i když to není moc časté.

Sdílet článek