Elektroměr nemá jen jedno využití

elektroměry

Většinou si ani nevzpomeneme, že nějaký elektroměr máme, dokud nepřijde doba ročního vyúčtování spotřeby elektřiny. Více využití si pro elektroměr většina z nás asi nevybaví.

K čemu slouží

Elektroměry jsou meřicí přístroje, které zaznamenávají odebranou elektrickou energii, a z odečtených hodnot tak můžeme snadno zjistit, kolik a za jakou dobu jsme jí spotřebovali. Proto tento údaj potřebují pracovníci dodavatelů energií, aby nám každý rok mohli vytvořit vyúčtování. Kromě toho, že elektroměry slouží u bytů jako hlídač reálné spotřeby, mají ale využití také v průmyslu, výrobě i službách.

Více možností

Svým odběratelům instaluje elektroměr distributor elektrické energie, se kterým mají smlouvu. Pokud využíváte jinou sazbu v noci a jinou ve dne, nemusíte se obávat chyb v měření, od toho jsou elektroměry vícesazbové. Ty zaznamenávají tu fázi, která je zrovna aktuální a používají se především z důvodu, že každý tarif má jinou cenu a díky měření ve správné fázi můžete ušetřit. Problém není ani bytový dům, kde je více bytových jednotek, i když distributor dodá jen jeden elektroměr. Dříve tak byla spotřeba rozpočítána mezi bytové jednotky, aniž by se bralo v potaz, kdo elektřinou šetří a kdo naopak svítí i ve dne. Nespravedlivé dělení nákladů podle obytné plochy bez ohledu na reálnou spotřebu jednotlivých bytů už je naštěstí ve většině domů minulostí. Pomáhá k tomu zařízení pro centrální odečet s více vstupy, protože díky němu má každý byt své hodnoty a spotřeba se tak počítá dle reality.

Stejně tak ve výrobě a průmyslu lze použít tento princip na odlišení spotřeby jednotlivých strojů a zařízení, i kterých potřebujeme znát odebranou energii. Elektroměry různých typů i další přístroje pro měření najdete u firmy GHV Trading a to od předních výrobců.