Bylinková zahrádka v bytě i na balkoně. Co pěstovat?

Bylinek není nikdy dost. Mít navíc doma zdroj vlastního koření a zdraví je k nezaplacení. Většinu oblíbených kousků můžete snadno pěstovat i doma nebo na balkoně. Co si pořídit? 

Stylová krása u vás doma

Pro bylinky si zajeďte do lokálního zahradnictví. Zde jsou rostliny odolné a pěstované v podmínkách, které budou odpovídat vašim schopnostem. Tyto rostliny nejsou urychleny a mají přidanou hodnotu. Budete mít jistotu, že vaše peníze nepřijdou vniveč, a navíc podpoříte lokálního zahradníka. Následně bylinky umístěte do krásných květináčů. Keramické květináče představují nadčasovou klasiku. Ručně vyráběná keramika dodá vašemu příbytku šmrnc a pohlazení na duši. 

Jaké bylinky vybírat

Samozřejmě je potřeba, abyste následně rostliny dokázali zužitkovat. Pro začátek se tedy vybavte základními zástupci bylinkové zahrádky. Později samozřejmě přidávejte i exotičtější zástupce, ke kterým si najdete vhodné recepty. Co si tedy pořídit? 

Bazalku můžete pěstovat od semínka

Zde si stačí pořídit semínka a těšit se na vlastní výpěstky. Semínka pravidelně vlhčete a až vzejdou, v jednom květináči s průměrem 14 centimetrů ponechte u sebe pět rostlin. Tato teplomilná letnička vám bude dobře růst už při teplotách nad 10 stupňů Celsia. Pozor si ale dejte na průvan a silný vítr, v tyto dny ji raději schovejte domů. Substrát udržujte jemně vlhký. 

Máta je lahodná ingredience do limonády

Máta se stane vyhledávaným společníkem letních koktejlů či limonád. Samozřejmě se ale bude její sklizeň hodit i pro přípravu lahodného čaje nebo šťávy. Stačí jen zajistit rostlině příjemné místo na severní, východní i západní straně vašeho bytu. Přímé slunce jí nesvědčí. Rostlina vám poděkuje za drenáž, se kterou se podaří odvést přebytečnou vlhkost. 

Levandule vás přenese do Středomoří

Levandule nevyžaduje téměř žádnou péči. Stačí jí slunné místo a občasná zálivka. Přemokření neuvítá. 

Bylinky si můžete pěstovat doma i na balkoně.