3 tipy pro efektivní úklid domácnosti

efektivní úklid

Ne každý si může dovolit paní na uklízení. Bydlet v nepořádku ale také není zrovna lákavá varianta. Efektivním uklízením získáte čas na příjemnější činnosti. Podívejte se, jak na to.

# 1 Motivace

Není nic neobvyklého, že se vám do úklidu příliš nechce. Ale i tady platí zásada „s chutí do toho, půl je hotovo.“ První krok bývá ten nejnáročnější, proto si jej zpříjemněte a pusťte si k úklidu motivující hudbu. Vlastně ani nemusí být nijak zvlášť motivující, stačí, aby vás příjemně naladila. Domácí povinnosti se pak zvládají mnohem snáz. Jedinou nevýhodou je, že muziku neuslyšíte přes hluk vysavače. Vysávání proto nechte až na konec.

# 2 Systematičnost

Určení priorit je zásadní. Přeskakovat od jednoho úkolu k druhému bude jen hatit vaše úsilí a násobit frustraci.

V první řadě je proto potřeba vynést odpadky a odnést všechno špinavé nádobí zpět do kuchyně. Všechny věci přesuňte do středu místnosti, poté utřete prach a postupně začněte veškeré oblečení, knížky a dekorace opět skládat na svá místa. V některých případech je určení pořadí úkolů zcela na vás, pro větší efekt je však potřeba zachovat předem zvolenou posloupnost.

Rozdělením jakéhokoliv úkolu na více menších částí si vždy usnadníte práci. Nejinak je tomu i při domácím úklidu. Obývací pokoj navíc potřebuje úklid častěji než ložnice. Pokud si osvojíte správné návyky a budete svoji domácnost uklízet průběžně po menších částech, nebudete pak mít tolik práce při nárazovém velkém úklidu.

# 3 Dostatek úložného prostoru

Tendence hromadit věci je lidem vlastní. A někdy nám prostě trhá srdce vyhodit trička nebo košile, na které máme tolik vzpomínek. Pak se nám ale doma hromadí a úklid se tak stává stále náročnějším. Co s tím? Možností je zvětšení úložného prostoru v domácnosti.

V poslední době se k uskladnění různých drobností používají například látkové boxy. Ty lze najít v mnoha barevných provedeních a dekorech, čímž svůj interiér obohatíte i o hezký barevný prvek. Razantnější řešení nedostatku místa na oblečení pak řeší šatní skříně. Nejpraktičtějším řešením jsou šatní skříně disponující posuvnými dveřmi a zrcadlem.