Co byste měli vědět před cestou do Ruska

vízum do ruska

Rusko je zemí kontrastů, honosných paláců, ohromného prostoru i nelítostné přírody. Na jednu stranu můžete pobývat v luxusních čtvrtích velkých měst, užívat si nekončící zábavu v místních excelentních klubech, večeřet tak honosně, že se vám o tom ani nesnilo. O pár set kilometrů dál však poznáte bídu této obrovské země, drsné hory a místní obyvatele, kteří znají jen tvrdou práci. Rusko je lákavou zemí a mnoho Čechů jí přichází na chuť. Pokud patříte mezi ně a plánujete cestu do Ruska, přinášíme vám základní praktické informace.

Doklady a víza

Co se týče dokladů, budete potřebovat platný cestovní pas, ruské vízum, potřebné finanční prostředky a doklad o zdravotním pojištění. Na dobu kratší než 30 dnů vám bohatě postačí vízum turistické. Nejjednodušší cestou, jak o vízum do Ruska můžete požádat, je služba agentury, která pro vás všechno vyřídí online. V opačném případě budete muset vyrazit na velvyslanectví Ruské federace, které se v České republice nachází v Praze, v Karlových Varech a v Brně. V Rusku jsou místa, kam běžné vízum nestačí a pokud se tam chcete vypravit, musíte mít zvláštní povolení, které vám vydá Federální migrační služba. Buďte si toho vědomi a zažádejte si o povolení s předstihem!

Zdravotní péče

K udělení víza do Ruska je bezpodmínečně nutné mít sjednané cestovní zdravotní pojištění. Velmi záleží na tom, kde se budete nacházet v momentě, kdy se vám něco stane. Ve státní nemocnicích máte nárok na hospitalizaci do 5 dnů zdarma, pokud vás přiveze záchranná služba. V privátních nemocnicích panují vyšší standardy péče, ale počítejte s tím, že si připlatíte. Úroveň zdravotních služeb ve velkých městech je na dobré a stále stoupající úrovni.

Otázka bezpečnosti

Tak jako všude na světě, dbejte opatrnosti i v Rusku. Ve městech se vyvarujte nákupu alkoholu u pochybných prodejných stánků. Mohli byste toho později v nemocnici hodně litovat. Držte se raději dál od vojenských prostor a státních hranic (především s Čečenskou republikou). V noci si dávejte pozor na to, s kým se dáte do řeči. Nedávejte najevo, že máte hodně peněz a raději si nehrajte si na turisty, kteří si mohou všechno dovolit. Zkrátka tak jako po celém světě je důležitá opatrnost a předvídatelnost!