Chcete rozjet podnikání? Máme pro vás tipy, jak získat peníze do začátku

půjčky pro podnikatele

Už delší dobu vám v hlavě roste nápad na vlastní podnikání. Jediné, co vám chybí ke štěstí, jsou finance. Nedostatek peněz je přitom častým důvodem, proč se slibný nápad nikdy nezrealizuje. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody způsobů financování, které jsou určeny právě pro začínající podnikatele.

Pokud hledáte způsob, jak financovat podnikání, nemá smysl uvádět jako jeden ze způsobů vlastní zdroje. Těmi totiž zcela evidentně nedisponujete. Doba naštěstí pokročila a možnosti financování se rozšířily. Kromě rodiny a přátel, můžete oslovit banku nebo vyzkoušet některý z moderních způsobů, jako je crowdfunding, start-up soutěže či peer-to-peer financování.

Rodina a blízcí přátelé

Ideální je mít vlastní peníze nebo získat peníze, za které nezaplatíte ani korunu navíc. Nebo minimální úrok. Půjčky od rodiny či blízkých přátel jsou obvykle nejvhodnější. Sehnat však osobu, která vám ochotně půjčí desítky až stovky tisíc není vůbec jednoduché. Zvlášť, když se všeobecně ví, jak půjčky v rodině a mezi přáteli kazí i velmi dobré vztahy.

Půjčka pro začínající podnikatele

Téměř každá banka mívá ve svém portfolii produktů také půjčky pro podnikatele. Získat ji však není vůbec snadné. Banky vyžadují splnění mnoha podmínek zahrnující detailní finanční i podnikatelský plán. Nemáte-li do té doby žádný podnikatelský příjem ani historii, bude velmi těžké na bankovní půjčku dosáhnout. Řešení nabízí nebankovní půjčky, které lze získat snadněji. Velký pozor si však dávejte na podmínky. Nebankovní půjčka se může hodně prodražit. Pro lepší přehled si prohlédněte srovnání půjček například na uspory.cz

Ochotný a bohatý investor

Najít osobu či osoby, které do vašeho podnikání investují vlastní peníze je největším snem každého začínajícího podnikatele. Ve skutečném životě je to buď opravdu velké štěstí nebo zatraceně dobrý nápad, o který se investoři poperou. Podobně jako banky investoři kromě nápadu požadují precizně zpracovaný plán. Jelikož se nejedná o půjčku, ale investici, zajímá je především návratnost investice a možnosti zisku.

Peer-to-peer půjčky nejen pro podnikatele

Poměrně mladé jsou P2P půjčky neboli půjčky mezi lidmi. Poskytovatelem půjčky není žádná finanční instituce, ale člověk. Zprostředkovatelem peer-to-peer půjčky jsou speciální platformy, které zajišťují hladký průběh sjednání půjčky a jejího splacení. Platforma spojuje osoby, které peníze mají, s lidmi, kteří je potřebují třeba na rozjezd podnikání. Mezi výhody P2P půjček bývá výrazně nižší úrok i jednodušší proces.

Crowdfunding neboli peníze od davu

Výraz crowdfunding lze přeložit jako financování davem. U nás se první takový projekt objevil cca před třemi lety. Dnes crowdfunding patří k velice oblíbeným způsobům, jak získat potřebné peníze na podnikání. Nejedná se přitom o klasickou půjčku, kdy je nutné peníze vrátit i s úrokem. V tomto případě se poskytnuté peníze nevrací. Dárci za svůj finanční příspěvek obdrží například poukaz na služby či produkt za symbolickou cenu. Jak uspět? Musíte přijít s takovým nápadem, který zaujme co největší masu lidí natolik, že vám budou ochotni poslat své peníze.

Start-up projekt

Začínající podnikatelé vyhledávají také tzv. start-up projekty či soutěže. Vítězství jim může zajistit peníze do rozjezdu podnikání od desítek tisíc až po miliony korun. Stačí si na internetu vyhledat soutěže, které se organizují ve světě i u nás. Zúčastnit se jich může v podstatě kdokoliv. Ať už vyhrajete či nikoliv, minimálně získáte cenné zkušenosti, které můžete zužitkovat v dalších soutěží. A jednou třebo uspějete.