20 (ne) skutečností o zrzkách a zrzounech

female-885708_1280

Zrzaví lidé jsou díky své genetické výbavě často terčem posměchu nebo se na ně naopak upírá pořádná pozornost.

Existuje spousta mylných představ a stereotypů, kterými jsou rusovlasí opředeni a pronásledováni, proto jsme pro Vás našli 20 faktických informací, které by měl každý (ne jen zrzavý) člověk vědět.

1. Zrzavé vlasy a modré oči jsou nejvzácnější kombinací ve světě

Zatímco koncentrace rusovlasých je na Britských ostrovech dost vysoká, existuje mnoho míst na světě, kde jsou zrzci extrémně vzácní nebo dokonce neexistující. V rámci světové populace tvoří zrzaví pouze 1 % z celé planety, což je korunuje na nejvzácnější přírodní barvu vlasů vůbec. Pokud se rozhodnete zkoumat barvu duhovky, nejmenší podíl mají mezi zrzavými ti, co se mohou pyšnit modrýma očima. Pokud jste zrzavý, máte modré oči a levoruký, pak jste nejen genetický „mutant“, ale statistická anomálie.

2. Diskriminace kvůli barvě vlasů

Rodina Chapmanových ve Velké Británii byla nucena se vystěhovat ze tří různých domů díky tyranům, kteří je nemilosrdně napadali pro jejich barvu vlasů. Jejich děti byly ve škole obětí šikany, jejich auta byla rozbita vandaly, jejich domy byly opakovaně ničeny útočnými graffiti nápisy. Chování mělo strašný dopad na rodinu: dcera se pravidelně zamykala v koupelně, když už toho na ní bylo moc, jejich nejstarší syn byl ale včas zachráněn, když se pokusil o sebevraždu.

3. Aristoteles

Jeden z největších vzorů lidstva, člověk všeobecně spojován s neuvěřitelnými úspěchy v logice, fyzice, biologii, medicíně a filozofii, také trpěl předsudkem, kterým se netajil. Věřil, že všichni zrzaví mají zlou povahu.

4. Zrzavé čarodějnice

Jak jste asi uhádli, mezi 45 000 ženami, které byly usmrceny v letech 1483 a 1784 za čarodějnictví, byly samozřejmě také zrzky. Hony na čarodějnice byla neprůkazná věda, díky které byly zabity tisíce nevinných žen. Však zrzavé čaroděje a celý jejich rod lze v moderní literatuře nalézt například v dílech J. K. Rowlingové.

5. Křesťané považovali zrzavé vlasy za symbol ďábla

Možná za to mohla mateřská znaménka, pihy a samozřejmě červené vlasy. Spekuluje se také, že právě Jidáš, biblický zrádce, byl zrzavý – s takovou barvou vlasů je totiž vyobrazen na některých dílech ze 16. století.

6. Staří Egypťané a Římané nenáviděli zrzky

Kdo vůbec věděl, že Egypt měl zrzavé obyvatele? Červené vlasy byly spojovány s bohem zla Sethem, kterého staří Řekové znali jako Typhona. Tato nechuť k rusovlasým se zachovala až do ranného Říma, kdy zrzaví lidé hráli v divadelních hrách otroky, ale museli nosit černé paruky (trochu jako v Shakespearovských dramatech).

7. Zrzaví neandrtálci

Vědci nedávno zjistili, že někteří lidé mají stejnou genetickou mutaci, jaká se objevila ve výzkumech neandrtálců. Vědci také nenašly žádný přímý důkaz, že by došlo ke spojené neandrtálců a Homo sapiens, což znamená, že gen červených vlasů se rozvíjel ve dvou větvích zcela nezávisle na sobě.

8. Hitler zakázal sňatky zrzavých

Je více než historicky známo, že Hitlerovo „zákazy“ se dotkly různorodých skupin a nevyhnuly se tak ani zrzkům, kteří měli nejen zákaz vdávat/ženit se mezi sebou, ale také nesměly vznikat smíšené rodiny. Celé to pramenilo opět z předsudku, že by se narodily deviantní děti.

9. Ir byl odsouzen kvůli barvě vlasů

V roce 2001 byl irský muž souzen za údajné výtržnictví. Soudce tomuto muži při vyřčení rozsudku řekl, že je pevně přesvědčen, že barva vlasů má vliv na charakter člověka a že právě zrzavá je důkazem jeho výbušnosti vznětlivosti. Verdikt byl soudem vyřčen v 21. století a soudce později připustil, že byl skutečně ovlivněn předsudky.

10. Staří Řekové věřili v zrzavé upíry

Pomineme li, že červená barva je spojena s krví, může bledá pokožka opravdu vyvolávat pocit, že zrzaví patří ke skupině krve savých upírů. Tato obava má svůj prapůvod v demokratickém a filizoficky založeném Řecku. Rozhodně to zní lépe než vyprávění z Twilight.

11. Zrzaví lidé nešediví

Ano, je pravdou, že ze zrzavých vlasů nikdy nebudou vlasy šedivé, tudíž není možné aby člověk zešedivěl, jak jsme tomu zvyklí u ostatních barev vlasů. U zrzek a zrzků postupem času slábne pigment, vlasy vyblednou přes blond až do bíla, ale nikdy ne do šeda.

12. Žádné slitování pro zrzky

Zrzky a zrzci byli v médiích a historických materiálech z dřívějších dob vždycky trochu zahanbování. Příkladem může být Shylock, tedy jedna z nejvíce očerňovaných postav v historii, která se objevila ve hře Kupec benátský. Nebo Fagan, postava z knihy Oliver Twist, a také Uriah Heep, zrzek z Davida Copperfielda. Zrzaví lidé se objevili v nepříliš dobrém světle také v Canterburyho a Salingerovo dílech.

13. Zrzaví muži mají větší sklon k plešatění

Ano, zrzaví lidé mají skutečně na hlavě méně vlasů než zbytek lidstva, resp. jejich kštice je méně hustá. Paradoxně je to vnímáno jako pozitivum, protože díký většímu volnému prostoru mezi vlasy vzniká také větší prostor pro absorpci slunečního světla.

14. Zrzaví lidé jsou s velkou pravděpodobností „levorucí“

I zde může být na vině recesivní gen, a protože ty se většinou objevují v páru, jeden má na svědomí zrzavé vlasy a druhý fakt, že zrzavý člověk bude psát zřejmě levou rukou.

15. Zrzavé ženy jsou více promiskuitní

Kniha Marion Roach také zmiňuje historické vnímání zrzavých žen, ty jsou popsány jako více promiskuitní než blondýny a brunety. Jeden německý badatel v roce 2006 rovněž prohlásil (asi na základě vlastní zkušenosti), že zrzavé ženy jsou sexuálně aktivnější než ostatní ženy.

16. Zrzaví muži jsou méně atraktivní

Jakási studie v knize The Roots Of Desire, v níž se diskutuje o aktuálních i historických názorech na zrzavé lidi, tvrdí, že zrzaví muži jsou obecně vnímání jako méně atraktivní než muži, kteří mají běžnou barvu vlasů. Zřejmě se však jednalo o tradiční závist a žárlivost, protože posuďte sami, zrzaví muži umí být také dost sexy a rozhodně nepůsobí zženštile.

17. Zrzky a zrzky mají jiný práh bolesti

Dalším „bonusem“, který zrzkám a zrzečkům přináší zmutovaný gen, je fakt, že jejich receptory bolesti jsou daleko citlivější než u ostatních lidí. Studie prokázaly například to, že zrzaví lidé vyžadují větší péči při anestezii. Nemusí to však nutně znamenat, že všichni zrzounci jsou o hodně citlivější než vy.

18. Zrzaví lidé umí vyrábět vlastní vitamín D

I když může být sluneční světlo pro zrzky něco jako kryptonit pro Supermana, ve správném množství je pro ně velmi prospěšný. Jedním z důvodů, proč se těmto lidem daří nezvykle dobře na Britských ostrovech, je ten, že jejich bledá pokožka umožňuje absorbovat více slunečního záření než u ostatních lidí, a to i v průběhu ne zrovna příznivého počasí.

19. Zrzci jsou mutanti

Většina zrzků moc dobře ví, že s jejich barvou (zejména) vlasů jsou spojené určité předsudky jako například, že jsou vznětliví, divocí, ohnivý a podobně. Pravdou z genetického hlediska ovšem je, že zrzci jsou opravdu v určitém smyslu mutanti, ale ne v tom smyslu, jaký známe z filmů, kde se rodí děti s X-faktorem v genech. Zbarvení vlasů do zrzava má na svědomí recesivní gen MC1R, který produkuje velké množství pheomelaninu (červenohnědý pigment).

20. V Irsku nežije nejvíce zrzavých lidí na světě

Mnoho lidí si myslí, že zrzavá barva je v Irsku převládající barvou vlasů, není tomu tak. Irsko je sice z hlediska koncentrace gingers neboli zrzků na prvních místech žebříčku, skutečně však tvoří pouze 10% zdejší populace. Nejvyšší koncentrace je ve Skotsku (asi 13%) a pro srovnání, například Spojené státy mají mezi sebou maximálně 5% zrzavých. Nicméně 5% americké populace je ve skutečnosti stále více než té skotské. A tak je vlastně původ toho, proč je Ir synonymem pro zrzka, i nadále neznámý, i když by se jisté charakterové vlastnosti ve shodě jistě našly.

Zdroj(e) informací a obrázků: What Culture, Zip Travel, Ginger Doll Dreams, Creepypasta, Daily Mail, Brother Soft, Wikigag, Reedit, Van den Braak, Bearse and Associates, The Guardian, HDW, Gordon County, Arm Chair General, Book Drum, FanPop, Pinterest

Sdílet článek