Do zemí kakaovníkových plantáží: dovolená pro milovníky čokolády

Vyrazit do Švýcarska na ochutnávky v čokoládových továrnách nebo do Belgie na vyhlášenou belgickou čokoládu, může být zajímavý zážitek. Ale pro případ, že byste chtěli zkusit něco odvážnějšího a jste milovníky čokolády, možná vás napadne podívat se do zemí, které vyváží kakaové boby. V současném napjatém očekávání jara je představa výletu do zemí, kde je i nyní slunné a teplé počasí, o to více lákavá. Jaké jsou kraje, ve kterých začíná cesta čokolády na náš stůl? A nabízejí cestovní kanceláře exkurze přímo na kakaovníkové plantáže?

V Čechách na kakaovník narazíte jedině v botanické zahradě, úrodu kakaa z něj bohužel v našich klimatických podmínkách nikdy nevypěstujeme. Tento strom vzrůstem připomínající jabloň totiž vyžaduje celoroční přísun vlhka, stínu a teploty okolo 20 až 35 stupňů. Pokud se tedy rozhodnete navštívit kakaovník v místech, kde se pěstuje, počítejte s náročnějšími podmínkami tropů nebo subtropů.

Kam za kakaovými boby vyrazit?

Původní domovinou divokého kakaovníku pravého jsou deštné pralesy u řeky Orinoko v tropické oblasti Ameriky. V současnosti se pěstuje na plantážích v Jižní Americe a také ve střední Africe a v Indonésii. S ohledem na rizika šíření škůdců, nemocí a plísní, na které jsou kakaovníky náchylné, se preferují plantáže menší rozlohy. Malou plantáž kakaovníku si v Kolumbii zasadila i česká čokoládovna Carla. První úrodu vlastních kakaových bobů bude sklízet již brzy – tři roky od vysazení. Kakaovníky plodí průměrně dvacet let, v některých případech i déle.

V produkci kakaovníků vedou africké země

Největší plochu plantáží pokrývají kakaovníky v Africe. Mezi nejplodnější producenty kakaových bobů patří západoafrické země Pobřeží slonoviny, Ghana a Nigérie. Pokud byste zatoužili poznat africké země blíže, nabídky zájezdů najdete v řadě cestovních kanceláří. Některé se na cestování po Africe přímo specializují. Výlety na kakaovníkové plantáže bývají součástí poznávacích zájezdů a doplňují tak další populární atrakce jako je pozorování zvířat na safari.

Ale ani kakaovníkové plantáže nejsou jen zemědělskou plochou. V tomto důležitém biotopu nachází domov řada organismů: od hmyzu přes ptáky po divoké orchideje. Společně s kakaovníky se pěstují i původní druhy stromů z deštných pralesů – jsou vyšší než kakaovníky a vytvářejí nad nimi kýžený zástin.

Jižní Amerika a Indonésie

Návštěvu krajiny plné kakaovníkových stromků můžete zažít při dovolené v některé ze zemí Jižní Ameriky nebo Indonésie. Oblíbenou destinací cestovních kanceláří jsou Kostarika, Guatemala, Venezuela nebo ostrovy v Karibském moři – například Svatá Lucie. V nabídkách poznávacích zájezdů naleznete výlety kombinující aktivní výlety, potápění nebo poznávání tropických tvorů – například ostrov Guadeloupe v Karibiku je známý obřími leguány. A po cestě po Brazílii můžete k exkurzi mezi kakaovníky přidat i úrodu ovoce na plantážích banánovníků.

„Protože jsme chtěli vidět pěstování kakaových bobů, naši přátelé nás pozvali na výlet do Manizales, krásného městečka uprostřed opravdového ráje,“ popisuje návštěvu Kolumbie majitel čokoládovny Carla Daniel Lukeš. „Této oblasti dominuje Nelvado del Ruiz, 5321 metrů vysoká sopka. Několik kilometrů odsud jsme navštívili plantáže plné kakaových bobů, kde jsme mohli na vlastní oči vidět vše nezbytné pro perfektní zacházení s kakaovými boby, od pěstování až po sklizeň. Velikost a barva tohoto kakaového bobu je úžasná.“  

Při návštěvě Indonésie jsou zase vedle kakaovníkových plantáží k vidění i plantáže kávovníků, cukrové třtiny nebo rýžová pole. Indonéské ostrovy tvoří oblíbený cíl milovníků exotické turistiky. Navštívit vedle nejpopulárnější Bali můžete také Srí Lanku nebo ostrov Sulawesi. Součástí poznávacích zájezdů na ostrov Jáva je prohlídka vulkánů nebo pláží, na kterých žijí obří želvy.

2858291812_59f32bac5a_o

S ochutnávkou čokolády raději nepočítejte

Jako bonus výletů na kakaovníkové plantáže bývá nabízena i ukázka sklizně. Zatímco vám bude přecházet zrak z pestrobarevných kakaových lusků, které se míhají od žluté přes zelenou po červenou, zruční sběrači poznají podle poklepu, zda je lusk zralý. Odříznou jej od kmenu tak, aby neporušili část, ze které rostou květy, a tedy i příští úroda. Přímo na místě si ale na čokoládě nepochutnáte. Uvnitř lusku se po opatrném rozkrojení nachází bělavé boby, jejichž chuť je hořká. Po sklizni probíhá fermentace a následné sušení, až po té získávají kakaové boby svou charakteristickou hnědou barvu a kakao je převezeno k dalšímu zpracování.

Proces sklizně v některých zemích probíhá po celý rok, nejčastěji ve dvou sezónách: na podzim a na jaře. V západní Africe právě v průběhu února sklizeň končí, v jiných částech tropů ta nejbohatší začne v březnu, případně v květnu a potrvá až do prosince. Pokud se k výletu do některé exotické země tropů a subtropů rozhodnete, nezapomeňte také na důležitá bezpečnostní pravidla a zdravotní opatření. Ty je potřeba řešit s dostatečným předstihem. Očkování je do některých zemí dokonce povinnou přípravou každého turisty.