Jaká je nezbytná výbava na skialp?

skialpové lyže

V létě chodíte po horách, v zimě se proháníte po sjezdovkách a nyní toužíte po něčem novém? Skialpinismus je v posledních letech nesmírně populární. Není však pro každého. Jde o sport poměrně nebezpečný, který vyžaduje dovednosti a vybavení. Dobré skialpové lyže a hůlky jsou základ, jenže tím to všechno teprve začíná. Výbava na skialpinismus zahrnuje mnoho pomůcek.

Čím lehčí, tím lepší

Budete toho s sebou nosit doopravdy hodně, takže čím lehčí výbavu si seženete, tím lépe. Výrobci na to myslí a skialpové sety jsou skutečně lehké. Skialpové lyže jsou obohacené o stoupací pásy – ty se používají na výstup, sundávají na sjezd. Někdy jsou ovšem stoupání tak prudká, že lyže raději zujete a jdete pěšky. V těchto chvílích oceníte mačky.

Vyberte se jako horolezec

V Českých horách takový výbava na skialpinismus spíše není potřeba, ale jestliže míříte do pořádných hor, budete potřebovat téměř horolezeckou výbavu. Pořiďte si cepín a naučte se s ním zacházet. Oblékněte si horolezecký sedák, vezměte si s sebou lano. Ideální pro mokré a chladné podmínky je lano se suchou úpravou. Hodí se rovněž lavinová sonda, lavinová lopata. O helmě ani nemluvíme, to je samozřejmost.

A nejspíš není nutné dodávat, že to všechno musíte do něčeho sbalit. Dobrý turistický batoh je základ, skvělé je, když se na něj dají upevnit lyže, helma, cepín apod. Mnoho výrobců vyrábí přímo batohy pro skialpinismus.

Hory nepodceňujte

Máte už nějaké zkušenosti s cepínem? Umíte zacházet s lavinovým setem? Už jste někdy chodili s mačkami? Není úplně od věci si na začátku zaplatit nějaký kurz. Praxe dělá mistra a skialpinismus ve vysokých horách je hodně o dovednostech. Začít nicméně můžete pozvolna, třeba tady u nás v Česku. Na oficiálních stránkách Krkonoš najdete doporučené skialpinistické trasy, moc pěkné jsou i túry v Jeseníkách.