Nic netrvá věčně, ani životnost vašeho automobilu. Pokud už má své odslouženo, je na místě ho ekologicky zlikvidovat. Jak na to, aby vás to nic nestálo?
Kam s ním?
Stojí vám na zahradě autovrak a nevíte, co s ním? Pohled na něho není právě nejhezčí a vy máte za to, že zbavit se ho je nadlidský úkol. Ono tomu bylo vždycky, když člověk potřeboval zlikvidovat starou věc. Pokud neměl k dispozici půdu, kam by ji odložil, pak ho napadala stejná otázky, o níž psal již obrozenecký spisovatel Jan Neruda. Ten měl pro změnu problém se starým slamníkem, kdy si kladl otázku, kam s ním.
Likvidace starého automobilu
Ve skutečnosti je likvidace autovraků jednoduchá. Na území České republiky totiž existuje na 450 výkupen a sběren autovraků, pro které je likvidace vozidel hlavní činností. Vy jako majitel vraku byste si ale měli nejprve zjistit, že dané zařízení má k tomu oprávnění. Pokud ano, nachystáte si doklad totožnosti a velký technický průkaz. Tyto dokumentaci pak předkládáte při předání vraku ve výkupně. Pamatujte si, že musíte mít doklad o ekologické likvidaci starého vozu, který vám vystaví ve sběrně. Bez něho byste nemohli automobil odhlásit z Centrálního registru vozidel, kde by zůstal evidovaný a vás by čekaly problémy při jeho odhlašování.
Zlikvidovat se musí nákladní auta
Také nákladním automobilům, jako jsou valníky, pick-upy, dodávky, cisterny, traktory a další stavební i zemědělské stroje, jednou skončí služba a budou muset do šrotu. Výkup nákladních vozidel funguje obdobně jako u osobních aut. Určitě je výhodou, pokud za svůj vrak dostanete navíc i zaplaceno. Peníze na ruku v hotovosti po podpisu smlouvy o výkupu potěší každého automobilistu. Vykoupit lze i havarovaná vozidla, nebo ve špatném či nefunkčním stavu. Nezapomeňte pak odhlásit povinné ručení, abyste ho neplatili zbytečně