Povedlo se vám ztratit klíče od auta? Nevěšte hlavu!

klíče od auta

Od doby, kdy získáme řidičské oprávnění a pořídíme si první auto, se kromě peněženky, mobilu, dokladů a případně brýlí musíme starat ještě o klíče od auta, abychom je někde nezapomněli. I přesto se může stát, že je ztratíme. Co pak?

Bez paniky

Někdy máme štěstí a víme přesně, kde a jak ke ztrátě došlo. Vytrousili jsme klíče z kapsy na horské túře nebo nám třeba spadly do kanálu. Jindy ale nemáme představu a najednou klíče prostě nejsou k nalezení. V první chvíli je potřeba zachovat klidnou hlavu a přemýšlet, kde jsme klíče od auta viděli a drželi v ruce naposled. Pokud jsme je jen zapomněli někde v obchodě, restauraci nebo v čekárně, možná tam ještě jsou. V jiných případech je ale lepší se smířit s tím, že jsme je opravdu ztratili, a začít řešit další postup. Bez klíčů se totiž nedostaneme do auta ani s ním neodjedeme. Ideální je, pokud máme doma náhradní klíč, pak stačí ho jen dopravit k autu a problém je, alespoň částečně, vyřešen. Pokud byl ten, který jsme ztratili, klíčem jediným, budeme si muset připravit více peněz i času, ale i tak je možné získat klíč nový.

Myslete dopředu

Specializované firmy umí udělat nový klíč včetně všech náležitostí. Výhodu mají v tomto případě majitelé starších vozů, kde nejsou žádné bezpečnostní prvky, tedy stačí udělat kopii klíče a můžete odjet. Novější vozy už ale na klíčích mají také dálkové ovládání centrálního zamykání, čip s kódy pro imobilizér a další funkce, které jsou propojené s řídící jednotkou. A tak když se klíč ztratí, je třeba počítat s opravou a případně překódováním na nový klíč, což zabere více času a bude nutné přistavit i auto. To vše s sebou nese vyšší náklady, protože bude zapotřebí zařídit odtah auta, jeho otevření, demontáž zámků, zjištění potřebných kódů a mnoho dalších úkonů, které výslednou částku za nové klíče mohou prodražit.

Samotná výroba klíčů už je pak jen minimální položkou v rozpočtu. I proto je dobré myslet dopředu a zařídit si náhradní klíč od auta, což je ta nejlevnější a nejrychlejší varianta.

Sdílet článek