5 autodílů, které se nejčastěji vyměňují na osobním vozidle

Automobil je jednoznačně jenom stroj, který se vlivem každodenního používání opotřebovává. A opotřebovává se nejen jako celek, ale také jeho součástky, které je nutné pravidelně vyměňovat, aby se předcházelo černým scénářům nebo drahým opravám. Kromě tlumičů do auta, ať už mluvíme o tlumičích Audi nebo BMW, se musí často vyměňovat ještě další součástky auta. O jakých konkrétně je řeč a které si tedy máme pohlídat?

Vzduchový filtr

Nejen pro ženy, ale také pro mnohé muže je automobil doslova záhadou. Nachází se v něm mnoho součástí, které si při jízdě ani neuvědomujeme, že se ve voze nachází, a přesto v něm jsou. Jednou z nich je vzduchový filtr, který bychom měli vyměňovat po zhruba 80 tisících najetých kilometrech, případně po čtyřech letech, pokud se nám nepodaří dovršit této pomyslné hranice. 

Zapalovací svíčky

Další na seznamu častých autodílů, které se vyplatí pravidelně vyměňovat, jsou zapalovací svíčky. Jejich životnost se udává na zhruba 17 tisíc kilometrů, případně na osm let provozu, pokud nám svou službu nevypoví dříve. Jejich úkolem je především zapálit směs ve spalovacím motoru čili jsou skutečně nedílnou a velmi důležitou součástí auta.

Žárovky světlometů

Pravidelně byste také měli vyměňovat žárovky světlometů. Na nich totiž závisí bezpečnost celé jízdy. Informace o nich jsou uvedeny v příručce každého vozu a pokud některá ze žárovek nesvítí, měli byste velký problém projít technickou kontrolou. 

Pneumatiky kol

Pravděpodobně nejčastěji měněným autodílem jsou pneumatiky, které se opotřebovávají prakticky při každé jízdě velmi výrazně, až jednoho dne ztratí potřebný vzorek, který k plynulé a bezpečné jízdě potřebujete. Jejich průměrná životnost se pohybuje okolo pěti až sedmi let a záleží na tom, jakým stylem jezdíte. 

Akumulátor automobilu

O baterii v autě víme hlavně v době zimy, kdy má tendenci často stagnovat. Průměrná životnost akumulátoru se pohybuje okolo pěti let.