Radovan „Káčko“ Krejčíř, z Těšína až na kraj světa – recenze audioknih Padrino Krejčíř, Gangster a Afričan

Je to pár dní, co se v médiích objevila zpráva o rozsudku, který nad Radovanem Krejčířem vynesl jihoafrický soud. Připomnělo mi to dvojici audioknih, které jsem před několika týdny doposlouchal. Obě napsal investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Obě se staly předobrazem dvoudílného filmu Gangster Ka.

Film jsem neviděl, tak nemohu srovnávat, ale audioknihy, to se musím přiznat, na mne zapůsobily. Mám rád knížky, které popisují tu dobu, kterou jsem tehdy jako mladý kluk sledoval kolem sebe. Tu dobu kdy se z veksláků, kšeftařů, pašeráků, taxikářů, pinglů a nomenklaturních kádrů KSČ a SSM, kteří jako první pochopili, že doba se už opravdu změnila, vytáhli vyšmelené paklíky zelených stokorun a začali tvořit novou ekonomickou elitu. Pomatuji fronty na výkup kuponových knížek, skořápkáře na Florenci, čepičáře, kteří obírali bezostyšně nezkušené vidláky, kteří zavítali poprvé do hlavního města. Byla to doba divoká a bez pravidel, a kdo toho dokázal využít, ten na tom mohl docela vydělat. Jedním z těch, kteří začínali s kšeftováním s plísňovými džínami a kazetami na tržnici byl tehdy i mladý Radek z Českého Těšína. Nebyla to tupá hlava jako řada jiných stánkařů na ostravské hlavní tržnici, sídlící shodou okolností jen několik stovek metrů od dnešního největšího obchodního centra na ostravské Karolině. Byl chytrý a rychle pochopil, že opravdové peníze se vydělávají jinak. Ne v ošoupané kožené bundě, ale v kvádru (tehdy fialovém) a s právníky za zády.

A právě tady někde začíná příběh Radovana Krejčíře, Káčka, jak mu v knize, která je inspirována skutečností, ale vyhrazuje si právo na určitou autorskou licenci, říká Jaroslav Kmenta. I když vlastně kniha nezačíná na začátku závratné Krejčířovy kariéry. Vlastně začíná tak nějak v první polovině. Představuje jednotlivé aktéry příběhu gangstera. Na jejich příbězích, vypráví často až mrazivou ságu o životě člověka, který dokázal stát obrat o stamilióny, možná miliardy korun. Cenná je v tom, že nesleduje jen ty asi nejvíc mediálně známé okamžiky, ale naopak chvíle, o kterých se v novinách nepsalo, ale o to důležitější byly pro celý příběh. V podání Pavla Rímského je Padrino Krejčíř ve víc jak devatenácti hodinách napínavým poslechem, který se vám doslova zavrtá do hlavy.

První audiokniha, Padrino Krejčíř – Gangster – sleduje kariéru zločince v Česku, sleduje jeho přetahování se s policií, s kmotrem Mrázkem, s fotbalovými bossy z Blšan či Příbrami. Druhá kniha Padrino Krečíř – Afričan se původně měla jmenovat Padrino Krejčíř – Žralok, ale podle všeho osudy na seychelských ostrovech nepřipadaly ve srovnání s následným pobytem v JAR autorovi dostatečně atraktivní, a tak tuto epizodu v podstatě až na některé zmínky, o tom, že se chtěl na ostrovy Krejčíř vrátit s vyzbrojenou armádou, udělat zde vojenský puč a stát se ministrem financí, vypustil a přeskočil rovnou do jižní Afriky. Zde, z pohledu bývalé gorily českého mafiána Miloše vypráví příběh o tom, kterak se dostal těšínský rodák hlavou jihoafrické mafie. Nutno podotknout, že cestou oproti Česku neskonale krvavější… Ale nebudu prozrazovat děj a ani rozuzlení, i když to už vlastně prozradil soudce minulý týden a spíš doporučím. Stáhněte si obě knihy, najděte si osmnáct hodin času a pusťte si je. Stojí to za to.

Ukázky z obou knih si můžete poslechnout na webu Audiotéky.