Ájurvéda, medicína pro tělo i mysl

Ájurvéda je nejstarší zachovalý systém léčby na světě, který se skládá z jedinečného systému výživy, bylinné terapie a aromaterapie, relaxace, jógy, meditace, různých procedur (např. masáží), detoxikace a regenerace organizmu a terapie barvami.

Historie přírodního léčitelství sahá až do starověké Číny a Tibetu. Ale věřte tomu nebo ne, jejich přístup má své kořeny v indickém učení starém 5000 let, Toto učení se nazývá Ájurvéda (Ayur – život, dlouhověkost, Veda – věda) neboli věda života.

4

Ájurvéda je vytvořena tak, aby pomohla lidem zůstat vitální a zároveň využít plně jejich lidský potenciál. Připomíná, že zdraví je vyvážené a dynamické spojení mezi životním prostředím, tělem, myslí a duchem.

Ájurvéda – 3 elementy

Podle Ájurvédy je člověk složen z 5 elementů, 3 životních principů (dóša), 7 tkání (dhatus) a množství kanálů (šrotas). Z 5 elementů (vzduch, prostor, oheň, voda a země) tvoří 3 základ dóš, které nazýváme podle sanskrtu Vata, Pitta a Kapha.

1

Ájurvéda – vzhled a charakter

Váta

Člověk, u něhož převažuje Váta, je štíhlé a vysoké postavy nebo naopak malý se slabým svalstvem, má bledou, slabou a suchou kůži a tmavé, vlnité vlasy. Má malé a úzké oči hnědé, šedé nebo modré barvy, malý a úzký nos a úzké rty. Jeho hlas je vysoký a řeč rychlá a přerušovaná.
Váty se vyznačují rychlými pohyby, nepravidelnou chutí a vylučováním, se sklony k poruchám zažívání a lehkým spánkem. Typické je pro ně praskání v kloubech.
Tito lidé reagují na stres obavami, nervozitou a strachem. Jsou neurotičtí, náladoví, ale tvořiví. Vydělávají snadno peníze, ale rychle je utrácí. Vyhýbají se konfliktům.

Kapha

Člověk, u něhož převažuje Kapha, je velký, zakulacený s větším objemem svalstva nebo tuku. Má bledou, jemnou a mastnou pleť a silné, husté vlasy tmavé barvy. Má velký nos a plné rty, oči jsou velké a nápadné, modré či světle hnědé barvy.
Povaha těchto osob je tichá, skromná, přemýšlivá, empatická, svědomitá, upřímná, se schopností odpouštět. Kaphy mají vyrovnanou chuť k jídlu, pomalé trávení a pravidelné vylučování, hluboký spánek. Mají dobrou výdrž, ale jsou líné.
Kaphy mají sklony k většině civilizačních chorob (k obezitě, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku). Velmi často také trpí rýmou a zanesenými dutinami.

Pitta

Člověk, u něhož převažuje Pitta, je střední postavy, s teplou a jemnou kůží, která pokryta množstvím mateřských znamének. Na slunci se snadno spálí nebo podráždí. Má světlé, rovné vlasy se sklonem k časnému šedivění. Oči mívá modré nebo světle hnědé, ústa středně velká, stejně jako nos.
Pitty bývají často podrážděné, ale cílevědomé, s výbornou pamětí a organizačními schopnostmi. Vyžadují pravidelnou stravu, protože rychle tráví a pravidelně vylučují (s věkem se jejich vynikající trávení zhoršuje). Ve spánku chrápou. Mají rády fyzickou aktivitu, jsou často dobrými řečníky s vyhraněnými názory a rády polemizují. Rády řeší náročné úkoly a pracují pod tlakem.

2

Ájurvéda – stravování

Stravovací režim je z hlediska Ájurvédy nejzásadnější a zároveň nejjednodušším způsobem, jak ovlivnit náš zdravotní stav. Ájurvéda upřednostňuje individuální přístup a sestavování jídelníčku nahlíží na nastavení dóš, ale i ke zdravotním dispozicím, roční a denní době, počasí, náladě a množství dalších faktorů. I přes individuální hledisko jsou některé zásady pro zdravé stravování obecně dané, protože mnoho znalostí a není obtížné je dodržovat.

Za hlavní zásadu ájurvédské stravy lze považovat umírněnost, to znamená, že není potřeba rozdělovat potraviny na zakázané a povolené, ale režim je třeba dodržovat alespoň na 70 %. Dalším pravidlem je jíst v klidu, abychom se nerozptylovali a přispěli tak k dobrému trávení. Také bychom měli stravování a trávení dopřát dostatek času, snídaně je vhodná mezi 7:00 a 8:00, oběd mezi 12:00 a 13:00 a večeře po 18:00.

Jídlo, které by ideálně mělo obsahovat všech 6 základních chutí a nemělo by být překombinované, důkladně koušeme. Není vhodné jíst ihned po cvičení, sexu, koupeli či fyzické námaze, a nikdy bychom se neměli pouštět do jídla, pokud jsme rozčílení nebo rozladění.

Pít bychom měli 30 až 60 minut před a po jídle, během jídla po malých doušcích teplý čaj nebo pramenitou vodu o pokojové teplotě.

Váta

Pro Vátu jen nejdůležitější pravidelný stravovací režim a rituály, které pomohou k pravidelnému trávení. Váty by měly konzumovat dobře tepelně zpracované potraviny s obsahem tuků místo sušených potravin. Namísto vitariánské a nízkotučné stravy je vhodná dělená nebo makrobiotická strava s vyloučením hořkých a pálivých jídel.

Pitta

Pitta potřebuje zejména stravu, která ochlazuje, výhodou je, že má dobré a rychlé zažívání a zvládá i těžká jídla. Pitta také nejlépe zvládá RAW stravu, která ji ochlazuje a nezatěžuje jako např. strava makrobiotická. Pro Pittu jsou také nevhodná jídla z obilovin, která jí zahřívají, nebo kyselá jídla. Opatrné musí být Pitty u ochucování jídel a koření.

Kapha

Kaphy potřebuj jídla, která je stimulují, nikoliv těžká a mastná jídla (smažená jídla, omáčky, tvrdé sýry). Vhodná je strava lehká, suchá, mírně zahřívající, dobře provařená a ochucená nejlépe pálivým kořením (pálivé a hořké chutě). Nevhodné chutě jídel jsou sladká, kyselá a slaná a nejhorší kombinací jsou sladké tuky (šlehačky a dorty). Pro Kaphu je vhodná nízkotučná strava, Kaphy také nejlépe snáší hladovku a jiné půsty.

3

Ájurvéda – oblékání

Váta

Váta potřebuje teplé oblečení, a to zejména v oblasti od pupku dolů a v okrajových částech těla (ruce, hlava, uši, brada). Váty si musí hlavně hlídat, aby neměly studené nohy. Trup naopak není třeba příliš oblékat, ale měla by se dostatečně chránit proti větru a průvanu. Pro Váty je vhodné i teplo kolem beder, k tomu pomáhá ledvinový pás nebo šála kolem pasu.
Z barev jsou pro Vátu vhodná červená, žlutá, oranžová a zelená. Nevhodná je naopak barva modrá a fialová.

Pitta

Pro Pittu je obvykle větší problém přehřátí než prochlazení. PItta má na starosti střed těla mezi pupkem a srdcem, takže bychom tuto oblast měli oblékat co nejméně (zvládne se zahřát sama). Pitty se musí oblékat tak, aby jim nebylo horko. Více se také zahřívají při pohybu.
Z barev je pro Pittu vhodná zejména modrá a fialová, méně už ale zelená, tmavě oranžová a růžová. Nevhodná je barva žlutá a červená.

Kapha

Když se Kapha zahřeje, vydrží v teple, když ale vymrzne, potřebuje opravdu hodně tepla, aby se zahřála. Kapha má na starosti oblast od plic po hlavu, je tedy třeba hlídat si zátylek, hlavu a oblast dýchacích orgánů, včetně ramen a obličeje.
Z barev jsou pro Vátu vhodná červená, žlutá, oranžová, zelená a fialová. Nevhodná je naopak barva modrá.

Dóša test

Orientační určení osobní konstituce, tzv. Doša test si můžete udělat zde.

Zdroj(e) informací a obrázků: healtperch, ayurveda, doktorka, ayurvedabrno