Makrela je u nás neoblíbenější rybou na gril, což ostatně potvrzuje nejedna česká restaurace. Je tučnější, což snižuje riziko, že ji přegrilujete a vysušíte a také je cenově dostupná. Jak ji ugrilovat, aniž byste potřebovali speciální gastro vybavení?
Jak makrelu připravit
Pokud máte možnost zvolit mezi čerstvou chlazenou rybou a mraženou, dejte přednost té čerstvé. Makrely opláchněte studenou vodou a osušte papírovou utěrkou. Rozřízněte je napůl. Budete potřebovat ostrý nůž, abyste přeřízli kosti u páteře. Dávejte pozor, abyste neprořízli maso až ke kosti, protože by se vám mohla makrela rozpadnout napůl. Takto si vytvoříte dostatek prostoru pro ochucení masa. Můžete použít třeba marinádu z:
- panenského olivového oleje
- mořské soli
- čerstvě nadrceného pepře
- citronové šťávy
- rozmarýnu (čerstvého, nadrobno nakrájeného)
- česneku (nadrobno)
Všechny ingredience smíchejte v misce, aby se chutě spojily. Makrely dejte na plech kůží dolů a maso potřete připravenou marinádou. Marinujte 30 minut až 2 hodiny.
Teď už se můžeme pustit do grilování!
Až marinované makrely vyndáte z lednice, rozpalte si dřevěné uhlí v komínovém startéru a gril si připravte na přímé grilování. Tedy 1/3 grilovacího roštu nechte volnou jako bezpečnou studenou zónu. Makrely už se dostaly na pokojovou teplotu a můžete jít na to!
Nezapomeňte na tři základní pravidla grilování: čistý a perfektně nahřátý rošt, který je potřený slabou vrstvou oleje.
Makrely grilujte nejdříve kůží nahoru přímou metodou při středním až vyšším žáru. Po 5 minutách makrely otočte a potřete zbylou marinádou a grilujte dalších 5 minut.
Pokud byste po uvedeném čase měli pochybnosti o propečení, umístěte makrely do bezpečné zóny a grilujte ještě 2–3 minuty nepřímou metodou. Chcete-li mít opravdu jistotu, že je maso bezpečně propečené, použijte vpichový teploměr – vnitřní bezpečná teplota rybího masa je 63°C.
K rybám se skvěle hodí ugrilovaná rajčata s parmazánem a rozmarýnem. Jako přílohu můžete zvolit bílé pečivo, třeba bagetu.