Cukrovka postihuje všechny věkové kategorie a její vznik se pojí s nedostatečným množstvím tvorby inzulínu. Na tuto nemoc vás může upozornit únava, hubnutí a žízeň. Většinou však dojde k odhalením díky lékaři, který má k dispozici výsledky krve či moči.
Glukometry snadno zjistí hladinu cukru v krvi
Stav glukózy je třeba mít pod kontrolou, k čemuž není nutné vždy navštěvovat lékařské odborníky. Ke změření výborně poslouží glukometry, tedy speciální přístroje, kterých na trhu seženete několik variant. Postačí několik vteřin, abyste se dozvěděli, jaké množství cukru v krvi máte. K tomu všemu je potřeba jen kapka krve, kterou si sami odeberete díky lancetovému peru s miniaturními jehličkami. Kapka krve se nasaje do proužku určeného k testování a poté ho dáte do glukometru, který vám záhy ukáže výsledky.
Jak vybrat správný glukometr
Vybírat glukometr lze podle několika parametrů. Patří sem hlavně cena přístroje a testovacích proužků, které se musí opakovaně kupovat. Dále se můžete zaměřit na výši bolesti během vpichu. Hlavně když se testují děti, je na prvním místě zájem, aby nešlo o nic příliš bolestivého. V tomto případě se doporučují glukometry, kde stačí k měření jen velice malá kapka krve. Pro děti se hodí druhy s objemem krve 0,5 – 1,4 μl, pro dospělé 2 – 5 μl. Krev odeberte nejlépe ze strany prstu, ale vhodné je i stehno, paže či předloktí. Druhým požadavkem je důraz na přesnost, kdy bude chybovost nepatrná a odchylky při měření velmi malé. Určitě se zaměřte na přístroje s certifikací, které splňují normu kvality. Všímejte si také displeje, aby byla čísla dost čitelná a ve vyhovující velikosti pro váš zrak. Funkci podsvícení uvítáte během večerního či nočního měření. Existuje i možnost si pořídit glukometr, který výsledky oznámí hlasem. K dalším funkcím se řadí velikost paměti, indikátor baterie, automatické vypnutí po určité době nepoužívání nebo alarm.