Elektrický proud přinesl do lidského života řadu výhod. Kromě toho, že už pak nebylo nutné svítit svíčkami a petrolejovými nebo plynovými lampami, to byly především nejrůznější elektrospotřebiče, jež učinily náš život snadnějším. Přibyli domácí pomocníci, kteří ušetřili spoustu práce a času, který lidé mohli věnovat více své zábavě. Cesta k vynálezu elektřiny byla poměrně dlouhá – od prvního pojmenování elektrických jevů v období renesance až po objev prvního použitelného zdroje stálého elektrického proudu na počátku 19. století.
Spínač i vypínač
Se zdokonalením znalostí o elektrickém proudu souvisí řada dalších vynálezů, jako je například relé, které bylo vynalezeno ve 30. letech 19. století a původně se používalo jako mechanický zesilovač na telegrafních linkách. Zajímavostí bezesporu je, že jeho název pochází z přepřahacích stanic na kurýrních cestách. Dnes se relé nejvíce používá jako spínač nebo vypínač, který pracuje s malým napětím a nepatrnou spotřebou elektřiny na elektromagnetickém principu. Nejjednodušší je spínací relé, které se skládá z cívky a jádra, jež je uvnitř cívky.
Oproti polovodičovým spínačům má relé několik výhod, mezi něž patří i to, že řídící a ovládaný elektrický obvod jsou zcela oddělené. Například první český samočinný počítač SAPO nepoužíval vůbec elektronky ani tranzistory, ale pouze relé.
Kde se dnes s relé setkáme?
Relé se používá v mnoha aplikacích v nejrůznějších průmyslových odvětví. Jeho neustálý vývoj ukazuje, že klasickému relé stále není odzvoněno ani v moderní polovodičové době. Podle mechanické konstrukce dělíme relé na:
- pro plošné spoje,
- zásuvná relé,
- relé upevňovaná mechanickou konstrukcí.
Podle vinutí dělíme relé na:
- nepolarizovaná, polarizovaná a bistabilní,
- vysokofrekvenční,
- polovodičová.
Relé 109 je poměrně běžná součástka, kterou najdete například v automobilech, v nichž slouží při žhavení vozu. Relé 230V je multifunkční rele, které je možné namontovat do instalační krabice, pod tlačítko nebo vypínač do stávající elektroinstalace.
TME – jeden z největších distributorů elektromechanických součástek na světě
Výrobou elektronických i elektromechanických součástek se ve světě zabývá řada firem. Jednou z nich je i polská Transfer Multisort Elektronik (TME), která jako rodinná firma působí od roku 1990. Její historie se začala psát v malém obchodě v Lodži v Polsku, jenž nabízel elektronické komponenty pro servisy a malé výroby.
Postupem času společnost TME zavedla on-line nakupování s 300 000 položkami v katalogu a vypracovala se na pozici jednoho z největších světových distributorů elektronických a elektromechanických součástí a vybavení pracovišť. Současně budovala i dceřiné organizace v další zemích. Dnes dodává zboží prakticky do celého světa včetně Afriky.