Spousta lidí se ptá, k čemu jsou dobré 3D tiskárny.
3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy vytváří fyzický model. Jednotlivé vrstvy materiálu se na sebe nanášejí metodou tavení nebo spékání-
Tato technologie, která měla kolem sebe jen skupiny nadšenců, kráčí dopředu mílovými kroky. Čím dál větší povědomí o ní je možné také díky tomu, že prudce spadly astronomické ceny těchto zařízení.
3D tiskárnu si nyní můžou pořídit i jednotlivci.
Například v Anglii se narodil chlapec s rukou jen po předloktí. Jeho otec pátral po tom, jak mu ulehčit život. Nakonec se rozhodl koupit domů 3D tiskárnu, kde synovi tiskne protézy. Největší radost prý má Tommy z ruky Buzze Rakeťáka.
Na jednom pražském gymnáziu tisknou pro nevidomé žáky modely českých i zahraničních proslulých staveb.
Velmi zajímavé je vytvoření repliky ostatků svatého Jana Nepomuckého, které nejsou přístupné veřejnosti. Model využijí v Antropologickém ústavu v Brně, kde se provede rekonstrukce obličeje a tak bude možné vytvořit jeho podobiznu.
Je známo, že se 3D tiskárny velkou měrou uplatňují ve strojírenství. Siemens touto technologií vyrobil 4 součástky na generální opravu turbíny v Teplárně Brno. Nyní připravuje její využití při sériové výrobě.
Fantastické je ovšem použití 3D tiskáren v stavebnictví. Betonová tiskárna je schopná vytisknout pomocí procesu nanášení vrstvy po vrstvě dům za méně než jeden den.
Investice do 3D tiskáren se vrací v průběhu několika měsíců.
Kancelářské tiskárny využívají nejvíce konstruktéři a vývojáři, pro které je 3D tiskárna naprosto nenahraditelná. Během vývoje je často potřeba testovat prototypy. Při klasickém postupu jde prototyp do výroby, kdy se často čeká i měsíc. Po zjištění, že se musí opravit chyba, se celá věc opakuje. Pokud je prototyp vytištěn, práce se neuvěřitelně zrychlí.
Korejské tiskárny Sindoh splňují veškeré požadavky na tato zařízení, jako je bezproblémový chod, komfortní ovládání, možnost kontroly i ze smartphonu, malá hlučnost. Bonusem je příznivá cena.