Léto uteklo jak nic a zase tu máme září. Pro pár z vás možná nejhorší období v roce, protože je na čase si uvědomit, že místo válení se v posteli do oběda přichází ranní vstávání a večerní grilovačky s přáteli nahradí nekonečné šprtání a desítky úkolů.
Někteří z vás ale možná začnou letošní školní rok v trochu jiném stylu. Pokud jste úspěšně odmaturovali a ještě se vám podařilo dostat na některou z vysokých škol, s největší pravděpodobností se nevyhnete tzv. Vítání prváků. To, že vás přijalo vedení školy totiž neznamená, že vás automaticky přijmou i studenti! Pokud se zúčastníte vítání na některé z českých univerzit, můžete se těšit na hodně alkoholu, her a odhazování svršků. My se teď ale podíváme na to, jak si s prváky poradí studenti z různých koutů světa.
USA
Kde jinde začít, než ve Spojených státech amerických. Právě tato země je asi největším propagátorem a milovníkem tzv. Orientation Weeks. Přestože i u nás máme orientační týdny, nenechte se zmást! V americkém pojetí jde nejen o to, seznámit studenty se školou, vedením, fakultami, ale také je připravit na pravý studentský život. To mj. znamená naučit studenty maximální samostatnosti (školy bývají několik stovek kilometrů od domova, takže není běžné jezdit na víkendy „za maminkou“, jako například u nás). Samozřejmě nechybí seznamovací hry a sportovní aktivity. Také se může stát, že pokud jsou v blízkosti dvě univerzity, mají tendenci se v programu předhánět. To se pak máte opravdu na co těšit. Týden bývá zakončený velkou oslavou, kde nechybí slavnostní přivítání mezi studenty univerzity, často spojené s různými přísahami a rituály.
Kanada
Ani Kanada nezůstává pozadu, co se týče začleňování nových studentů. Program se samozřejmě poměrně liší, hlavně proto, že většina univerzit má své tradiční způsoby, kterých se už několik desítek let drží. Například University of British Columbia zruší každý rok první vyučovací den a věnuje ho nováčkům. V Torontu se můžete těšit na to, že vás od hlavy až k patě natřou fialovou barvou a University of Guelph pořádá Nováčkovské OH, plážový den nebo lov. Jedinou záhadou zůstává, co se vlastně děje na Queen´s University – to totiž vědí jen samotní účastníci.
Austrálie
Jestli umí někdo pořádně přivítat prváky, pak jsou to právě univerzity v Austrálii! V první řadě už je nemusí trápit nezletilost studentů (s čímž se v USA neustále potýkají), takže alkohol je na akcích běžně přístupný. Délka „Orientačního týdnu“ je různá, ale program je dost podobný – párty, koncerty, grilování, plážové a vodní aktivity, a pak možná i nějaké seznámení se školou a studiem.
Finsko
Pokud půjdete studovat do Finska, můžete se setkat s tím, že budete trávit čas spíše v menších skupinkách s jedním ze starších studentů, ale velké množství úkolů a zábavy vás nemine. Mezi nejvíce populární patří orientační běh, soutěže v pití (někdy i v opačném pořadí), sportovní aktivity, koupání se ve fontánách, různé druhy křtu, a to všechno ještě v různých pestrobarevných kostýmech.
Indonésie
Právě zde se setkáte asi s nejdrsnějším přístupem. A to zcela vážně. V historii bylo vítání prváků v Indonésii spojováno hlavně se šikanou a psychickými i fyzickými tresty. Vítání měli z pravidla na starosti nejstarší studenti, a ti se většinou nemohli dočkat, až budou moct konečně provést někomu to, co bylo provedeno jim. Naneštěstí se úroveň násilí tak vystupňovala, že musela být tato akce na nějakou dobu zakázána. Dnes se tak můžete setkat jen s více tradičními úkoly, jako například strojení nováčků do domorodých obleků nebo večerní křest ohněm.
Nový Zéland
Orientační týden na Novém Zélandu probíhá dost podobně jako v Austrálii. Trvá přibližně deset dní a z programu stojí za zmínku především koncerty místních i zahraničních kapel, často spojené s divokými večírky plnými alkoholu. Zdejší studenti se také nechali inspirovat skotskými Highland Games a vytvořili si vlastní Lowland Games. Některé disciplíny nechaly, jiné si poupravili a vytvořili tak poměrně zábavnou každoroční tradici.
Švédsko
V uplynulých pár letech se způsob, jakým studenti vysokých škol vítají prváky, poměrně změnil. Jako ve zbytku světa, i ve Švédsku se dříve orientační týden nesl ve stylu večírků, ponižujících úkolů a všelijakých křtů. V dnešní době se studentské spolky, které vítání prváků organizují, snaží o poněkud kultivovanější zábavu. V rámci programu se tak konají pochody městem, při kterých si nejstarší studenti oblečou Boilersuits (studentská uniforma), samotní nováčci se musejí obléknout do výrazného a barevného oblečení a v průběhu několika dní hrají různé role, které jim byly nejstaršími studenty přiděleny.
Thajsko
Teď se na chvilku podíváme na Dálný východ. Rapnong, jak se vítání prvků v Thajsku říká, má na většině zdejších univerzit několikaletou tradici. Prvních pár dní školního roku je zde spojeno s velkou řadou doprovodných aktivit, seznamovacích her, zábavou a relaxací. Bohužel ani zde se ale nevyhneme šikaně a ponižování nejmladších studentů. Nejčastěji jde hlavně o plnění někdy až nesmyslných úkolů žáků z nejstaršího ročníku. Po nesplnění přichází samozřejmě trest. Téma rapnongu je každoročně probíráno thajskými médii a veřejnost už několik let požaduje zrušení, nebo alespoň zmírnění a kontrolu nad připravovaným programem.
Dánsko
Konečně jsme se také dostali k zemi, kde vítání prváků probíhá poměrně klidně a normálně. Vše začíná 14 dní před zahájením semestru, takže nováčci mají celý areál jen pro sebe. Aktivity opět připravují studentské spolky a nejstarší ročníky a nutno poznamenat, že mají několik pravidel k dodržování. Co se týče pití alkoholu, tak jedině po 4. hodině odpolední a žádný student nesmí být k pití nucen – kromě alkoholu musí být zajištěno i dostatečné množství nealko nápojů a koktejlů. Za zmínku také stojí pravidlo, že minimálně 2 vedoucí skupiny musí být střízliví a každý z vedoucích musí projít základním kurzem první pomoci a přednáškami typu „Jak pracovat se skupinou“ nebo „Jak řešit konflikty“. Dopolední program bývá většinou spojen se seznamováním a zvykáním si na studentský život. Nesmějí chybět ani hry, ze kterých jsme vybrali například hraní šach bez oblečení nebo házení zkažených vajíček (ať už po kolemjdoucích tak po sobě navzájem).
Spojené království
A na závěr přichází země, na jejíž půdě se nachází snad ty vůbec nejznámější univerzity – Oxford a Cambridge. Tady probíhají zahajovací týdny poměrně v klidu. V první řadě jde o to, seznámit studenty se školou, pravidly a možnostmi, jaké nováčci mají. Ať už jde o sportovní, umělecké nebo dobrovolnické spolky. Samozřejmě nechybějí večírky a rituály, ale většinou jsou spíš klidnějšího charakteru. O to divočejší a náročnější bývají podmínky pro vstup do jednotlivých spolků.