Migrénou trpěla spousta významných osobností: Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, John Calvin, Thomas Jefferson, Cervantes, Vincent van Gogh, Elvis Presley, princezna Margareta, Lewis Carrol, Friedrich Nitzsche, Immanuel Kant, Edgar Allan Poe, Fréderic Chopin, Charles Darwin, Alfred Nobel, Lev Tolstoj, Sigmund Freud a jiní.
Záchvat migrény má 4 fáze
- fáze prodromální
- fáze aury
- fáze vlastních bolestí hlavy
- terminální fáze
Fáze prodromální
Rané příznaky, které předchází migréně, přicházejí několik hodin, někdy až několik dní před atakou migrény. Nejčastěji se projevují změnami nálad, citlivostí na zevní podněty (světlo a zvuky), podrážděností, větší chutí k jídlu, zíváním, motorickým neklidem. Někteří trpí děsivými sny nebo průjmem, častějším močením, pocitem ztuhlého krku apod.
Fáze aury
Jedná se o přechodné ložiskové poruchy mozku či mozkového kmene, které předcházejí anebo doprovázejí bolesti hlavy. Aura se vyvíjí postupně zhruba 5 – 20 minut a trvá obvykle méně než hodinu. Nejčastějším typem je vizuální aura, kdy vnímáme třpytivé útvary v zorném poli, klikaté vlnovky, rotující a měnící se předměty. Schopnost vidět také může úplně vymizet (např. při čtení zmizí část textu). Vzácným typem zrakové aury je tzv. „syndrom Alenky v říši divů“, kdy postavy v okolí jsou protáhlé a deformované. Můžeme také cítit mravenčení a brnění v končetinách nebo poruchy pohybu.
Fáze bolesti hlavy
Bolest hlavy se objevuje po uvedených příznacích nebo samostatně a nečekaně v kteroukoliv denní dobu či v noci. Jedná se o bolesti hlavy, trvající většinou několik hodin až několik dnů (72 hodin). Frekvence záchvatů migrény je různá a v průměru se obvykle opakují záchvaty maximálně pětkrát za měsíc. Bolest hlavy je většinou jednostranná, pulsující a velice intenzivní. Pro migrénu jsou typické doprovodné příznaky jako nevolnost, zvracení, průjem, křeče žaludku, nechutenství, pocení, časté močení, rozmazané vidění, citlivost kůže hlavy, chlad končetin, přecitlivělost na zvuky, světlo a pachy. Může se vyskytovat deprese a neklid či slabost.
Fáze postdromální
Konečná fáze se vyznačuje zejména únavou, bolestí svalů, ale také zlepšenou náladou.
Tajné zbraně proti bolesti hlavy
Kajenský pepř & voda
Jedním z nejúčinnějších prostředků proti bolesti hlavy je pravidelný pitný režim, tedy dostatek vody. Pokud sklenici vody doplníme ještě malým množstvím kajenského pepře, zablokuje to také nepříjemnou bolest. Kajenský pepř vyrovnává krevní tlak v těle, což snižuje tlak v hlavě. Do sklenice s vodou přidejte ½ lžičky pepře a ochuťte citronem nebo medem.
Mátový olejíček & masáž
Peprmintový esenciální olej je ideální proti bolesti hlavy. Stačí vmasírovat 5 – 10 kapek oleje do oblasti krku, kde cítíte ztuhlost. K relaxaci přispěje také vůně máty, která je navíc protizánětlivá a pomáhá rozšiřovat cévy.
Magnezium & koupel
Hořčík pomáhá uvolnit nervy, které přenášejí bolestivé impulzy do mozku, a také zklidňuje vnitřní zánět. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak dostat hořčík do těla, je koupel. Hořké soli se tradičně používají k léčbě bolavých svalů, sportovních zranění i pro relaxaci. Koupel jednoduše připravíte rozpuštěním 1 až 2 šálků hořké soli ve vaně plné horké vody.
Hořčice & koupel nohou
Další možností hydroterapie je horká koupel nohou. Ponořením dolních končetin na 20 minut do horké vody rozšiřuje cévy v nohou a stahuje průtok krve do hlavy. Přidáním 1 až 2 lžic hořčice napomůžete také odstranění toxinů.
Zázvorový čaj & kofein
Bylo klinicky dokázáno, že kofein může snížit četnost a intenzitu bolesti hlavy, bohužel všechny nápoje s obsahem kofeinu naše tělo dehydratují. Výbornou náhražkou je proto šálek zázvorového čaje. Zázvor je od přírody protizánětlivý a dlouhodobě se používá k boji proti bolesti hlavy a nevolnosti. Čaj z čerstvého zázvoru je snadný a ochutit se dá citronem nebo medem.
Zdroj(e) informací a obrázků: Science Dump, American Infographic, Czech Headache Society, Hello Natural, Being Well Blog, The Generics Pharmacy