Záněty močových cest jsou poměrně běžným zdravotním problémem. Trpí na něj muži i ženy, ale ženy častěji.
K zánětlivých onemocněním dochází ve chvíli, kdy se v močovém měchýři a močové trubici usadí bakterie. Některé z nich jsou sexuálně přenosné, další se vyskytují při dlouhodobém zadržování moči nebo při těhotenství, menopauze a cukrovce.
Mezi typické symptomy zánětu patří:
- časté močení
- malé množství moči
- pocity při močení
- neobvyklá barva moči
- bolesti v oblasti pánve
- horečka
- nevolnost a zvracení
Při zánětu močových cest je nutná rychlá reakce, aby se onemocnění nerozšířilo až do oblasti ledvin.
Než přistoupíte na léčbu antibiotiky nebo pokud je zcela odmítáte, určitě doporučujeme vyzkoušet následujících 10 domácích léčivých prostředků na zánět močových cest.
Jablečný ocet
Jablečný ocet je bohatým zdrojem enzymů, draslíku a dalších užitečných minerálů, které dokáží zabránit dalšímu šíření škodlivým bakteriím v močových cestách. Jablečný ocet působí jako přírodní antibiotikum.
Způsob dávkování a přípravy: 2x denně po dobu několika dní vypít sklenici s 2 lžícemi jablečného octa.
O všestranném využití jablečného octa jsme psali také nedávno v článku 25 situací, kde se může hodit jablečný ocet.
Amla (indický angrešt)
Indický angrešt obsahuje látky, které zamezují dalšímu růstu bakterií. Seženete jej ve formě prášku nebo sušený.
Způsob dávkování a přípravy: Ve sklenici smícháme vodu, čajovou lžičku prášku z amly a čajovou lžičku kurkumy. Směs vaříme v hrnci, dokud se polovina tekutiny neodpaří. Roztok pijeme 3x denně 3 až 5 dní.
Doporučuje se také konzumovat více ovoce (citrony, pomeranče, banány, kiwi, melouny, maliny nebo rajčata), které obsahuje vysoké množství vitaminu C, jež dokáže s infekcí bojovat také účinně.
Brusinky
O účincích brusinek jste už jistě slyšeli. V moderní medicíně se látky z nich přidávají do různých potravinových doplňků, které se dají v lékárně volně zakoupit. Tyto účinné látky, které se nazývají proantokyanidiny, brání bakteriím zachytit se na stěnách močového měchýře. Brusinky mají také mírné antibiotické účinky.
Způsob dávkování a přípravy: Pokud nemáte sušenou formu brusinek, můžete pít preventivně 100 ml neslazeného brusinkového džusu denně. Pokud už infekcí trpíte, zvyšte dávku na 300 až 400 ml.
V případě, že Vám byla v minulosti zjištěna přítomnost ledvinových kamenů, brusinkový džus nepijte a o léčbě se rovnou poraďte se svým lékařem.
Jedlá soda
Jedlá soda upraví acidobazickou rovnováhu moči a uleví tak od bolesti. Neutralizace kyselé moči napomůže také urychlit dobu léčby.
Způsob dávkování a přípravy: Zamíchejte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a pijte až 2x denně do odeznění příznaků.
Tea Tree olejíček
Čajovníkový olej má antibakteriální vlastnosti, které napomáhají boji s bakteriemi při (opakovaných) infekcích.
Způsob dávkování a přípravy: Přidejte 6 až 10 kapek olejíčku do koupele spolu se 6 lžičkami bílého jogurtu. Koupel aplikujte každý den po dobu 10 minut a přibližně 10 dní.
Borůvky
Borůvky obsahují antioxidanty, které jsou obecně prospěšné pro imunitní systém a také jako prevence proti růstu bakterií, které způsobují záněty.
Způsob dávkování a přípravy: Nejúčinnější je konzumovat čerstvé bobule každé ráno k snídani nebo čerstvý borůvkový džus bez sladidel ráno a večer. Každodenní konzumace borůvek působí preventivně.
Ananas
Ananas obsahuje enzym bromelain, který má silné protizánětlivé vlastnosti.
Způsob dávkování a přípravy: Pravidelná konzumace 100 až 150 gramů ananasu nebo ananasového džusu dokáže předejít infekcím močového měchýře. Nepoužívejte ananas z plechovky nebo pasterizovaný džus, tyto potraviny již žádné enzymy neobsahují.
Uva Ursi (medvědice lékařská)
Uva Ursi je bylina obsahující protizánětlivé látky. Bylina se prodává v lékárně nebo obchodech se zdravou výživou.
Způsob dávkování a přípravy: Po požití jsou škodlivé bakterie zničeny, počítejte však se zvýšenou frekvencí močení. Její užívání se doporučuje maximálně po dobu 7 dní, protože dlouhodobě může způsobit poškození jater, zácpu či zvracení. Rozhodně není vhodná pro těhotné ženy.
Obklady s horkou vodou
Pravidelné přikládání teplých obkladů může minimalizovat tlak v močovém měchýři a poskytnout tak úlevu od bolesti, kterou infekce způsobuje. Horký zábal zmíní zánět a také zamezí růstu bakterií.
Způsob použití: Obklady přikládejte na spodní část pánve (nikoliv na podbřišek) vždy na několik minut.
Voda
Při obtížích se zánětem močových cest je vhodné pít dostatečné množství tekutin. Doporučuje se 8 až 10 sklenic čisté vody bez bublinek. Dostatek tekutin zvýší tvorbu moči, moč se tím stane méně koncentrovaná, a to napomůže vyplavování škodlivých bakterií a rychlejší léčbě.
Kromě vody je také vhodné pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které dodají potřebné vitamíny a minerály pro boj s infekcí.
O zázračném léku zvaném voda jsme psali nedávno v článku Voda, lék na všechny potíže a nemoci.
Zdroj(e) informací a obrázků: top10homeremedies, medixa