Co zásadního se stalo v roce 2015 ve světě čokolády

JARO – Odhalena čokoládová socha Benedicta Cumberbatche

cokosocha

Čokoládová socha zpodobňující britského herce Benedicta Cumberbatche, kterého u nás známe především jako představitele Sherlocka Holmese, byla po 250 hodinách práce představena 1. dubna. Čokoládový výtvor v životní velikosti byl pokřtěn jako Benedict Chocobatch. Ale volba na něj nepadla jen proto, abychom si mohli usnadnit jeho krkolomné jméno. Pocta v podobě sochy z belgické mléčné čokolády se mu dostála díky vítězství v divácké anketě o nejlepšího herce dramatického seriálu, ve které – pozor – směly hlasovat pouze ženy. Celá akce posloužila jako oslava spuštění nového televizního kanálu britské televizní stanice UKTV zaměřeného na dramatickou tvorbu. Na začátku loňských Velikonoc tak Benedictova socha v srdcích mnoha žen nahradila čokoládového zajíčka.

LÉTO – Nové důkazy, že čokoláda prospívá lidskému srdci

health-chocolate01-lg

Nejen hořká čokoláda, ale i ta mléčná (mezi čokoládovými hříšníky oblíbenější) by podle průzkumů zveřejněných v červnu loňského roku měla mít stejně pozitivní účinky na zdraví – konkrétně na srdce. Za látky, které přispívají prevenci srdečních a kardiovaskulárních chorob jsou všeobecně považovány flavonoidy. Je ale možné, že nejsou jediné. Britský průzkum, ve kterém bylo po dobu 11 let sledováno 21 tisíc respondentů,[1] ukázal, že nejméně srdečních onemocnění potkalo právě ty, kteří jedli mléčnou čokoládu – nikoliv tu hořkou, která je považována za zdravější. Tajemství spočívá v pravidelné konzumaci malého množství. Bohužel neplatí, že čím více čokolády sníme, tím lépe, právě naopak. „Prevenci mléčnou čokoládou“ pochopitelně nemohou z důvodu obsaženého cukru a tuku použít jako dietu například lidé trpící nadváhou. Jaké je tedy to malé množství?  Lidé sledovaní v průzkumu konzumovali denně průměrně 7 gramů čokolády. Vy můžete zkusit třeba českou tenkou mléčnou čokoládu Carla, která má 80 gramů a rozlámat ji lze na osm kostiček – jednu si můžete dopřát každý den (a na neděli si schovejte dvě).

PODZIM – Čokoláda je o deset milionů let starší než se tušilo

546f2a647a06e7b46b092c08

Že se čokoláda vyrábí z kakaových bobů, tedy semen stromu Theobroma cacao, víme. Ale že je tento stromek vzrůstem ne nepodobný jabloni, o mnoho starší než tři tisíce let, jak se podle nalezených stop usuzovalo, to překvapilo i otrlé botaniky. Nové objevy ukázaly, že Theobroma by mohl být starý více než deset milionů let. Původní stopy nalezené ve střední Americe – chemické sloučeniny kakaa v keramických nádobách pocházejících pravděpodobně z roku 1100 před naším letopočtem – nebyly zdá se jediné. Podle autora nově zveřejněné studie Jamese Richardsona z Královské botanické zahrady v Edinburghu je strom rodu Theobroma o mnoho milionů let starší, čemuž naznačuje fakt, že dnes roste na obou stranách And.[2] Před deseti miliony let tato hranice ze 4 tisíce metrů vysokých velehor ještě neexistovala. Nové tvrzení je také nadějí pro udržitelný rozvoj. Pokud totiž rostlina dokázala přežít tak dlouho, mohla by být při dalších genetických variacích odolnější vůči škůdcům nebo klimatickým změnám.

ZIMA – Vynalezena neroztékající čokoládu

chocolate-flakes-546942_960_720

Asi jediná věc, kterou na čokoládě nemilujeme – když se nám v létě roztéká pod rukama. Výrobci čokolády se rozhodli s touhle nemilou vlastností skoncovat a vytvořit takovou čokoládu, která udrží svůj tvar i v tropických podmínkách. Usnadnila by se tak i doprava nebo prodej v obchodech, které nemají stálou klimatizaci. Jenže jak to udělat? Rozpustnost je přece jednou ze základních vlastností čokolády a také tím co skýtá jednu z největších čokoládových slastí – když se nám pomalu rozpouští na jazyku. Čokoláda taje při teplotě 30 – 32 °C, tedy při teplotě lidského těla, k čemuž kromě slasti na patře patří také nepříjemně upatlané dětské ruce. Na rozdíl od předchozích pokusů, které spočívaly v oddělení cukru na menší částky, na kterých pak ulpívalo méně tuku – nový tajný postup švýcarských čokolatiérů, by měl zachovávat nejvyšší kvality čokolády – a přitom „vydržet“ i 38 °C.  Než se taková čokoláda dostane i na náš trh, užijte si čokoládové potěšení ještě než nastane jaro, kdy nám tající čokoláda může dělat jedině radost.

[1] http://www.theguardian.com/science/2015/jun/16/more-evidence-that-chocolate-may-be-good-for-the-heart-say-researchers

[2] http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3312187/Cocoa-10m-years-OLDER-thought-possibly-leading-new-flavours.html

Tip: Pečete? Zkuste i čokoládovou polevu Carla.